Home Secții sportive Sporturi individuale Sambo Sambo. Daniela Poroineanu, medalie de argint la Cupa Președintelui Republicii Belarus

Sambo. Daniela Poroineanu, medalie de argint la Cupa Președintelui Republicii Belarus

daniela_poroineanuValoroasa sportivă dinamovistă Daniela Poroineanu (foto), una dintre cele mai titrate sambiste din România, a obținut medalia de argint la Cupa Președintelui Republicii Belarus, competiție dersfășurată la Minsk. Daniela a luptat la categoria 56 kg și a pierdut un singur meci, finala disputată cu Anastasiia Arkhipava (Belarus).

Am pierdut 1-0 prin penalizări. Am simțit că o pot bate, dar a fost înaintea mea prin prize”, a declarat Daniela Poroineanu.

Turneul a contat și pentru calificarea la Jocurile Europei din 2019. ”Se adună puncte la toate competițiile din acest an, iar una dintre ele este și cea de la Minsk. La final, primii opt sportivi din clasament se califică la Jocurile Europei”, a explicat Daniela Poroineanu.