Home Scrimă SCRIMA. Alexandra Mitrus, campioana nationala la sabie – junioare

SCRIMA. Alexandra Mitrus, campioana nationala la sabie – junioare

Scrima_Chiculita_si_MitrusSala de scrimă Ana Pascu din Capitală a găzduit, în perioada 19-22 ianuarie, Campionatul Național de sabie pentru cadeți și juniori (masculin și feminin). Pentru Dinamo, cel mai bun rezultat a fost obținut de Alexandra Mitruș, care a câștigat titlul național al junioarelor la sabie, după o finală câștigată în fața Denisei Șerban (CSA Steaua), cu 15-7. În cadrul aceleiași probe, Ana Botezatu (CS Dinamo) a câștigat medalia de bronz.

Alexandra Mitruș (născută în 2006) a câștigat și medalia de bronz în competiția similară a cadetelor.

La masculin, în condițiile în care au lipsit cei mai valoroși sportivi ai secției (indisponibili din cauza unor probleme medicale), cele mai bune rezultate au fost obținute de Luca Radu și Dinu Argatu, clasați pe locul III la sabie - cadeți. La juniori, Nicholas Lupu s-a clasat pe locul cinci.

Sportivii dinamoviști sunt antrenați de Irina Covaliu, Alexandru Chiculiță, Cristian Lupu și Tiberiu Dolniceanu.

CS Dinamo, 23 ianuarie 2022

Săptămâna 18-24 martie 2024

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 25), marți 19 martie, ora 17:45: CSM Târgu Mureș - Dinamo.

Handbal. Cupa României, turul 2 (manșă unică), miercuri 20 martie, ora 15:00: CS Politehnica Iași – Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4 (etapa 18), sâmbătă 23 martie, ora 15:00: CS Dinamo – CSM Flacăra Moreni. Stadion Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3), sâmbătă 23 martie, ora 18:00: Dinamo – SCMU Craiova

Polo. Superliga (etapa 12), sâmbătă 23 martie, ora 20:30: Dinamo - CSM Oradea

Volei feminin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3) duminică 24 martie, 16:00: CSM Volei Alba Blaj – Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 26), duminică 24 martie, ora 19:00: Dinamo – FC Argeș Pitești