Home Scrimă Scrima. Bianca Pascu – medalie de bronz la Cupa Mondiala de la Tunis

Scrima. Bianca Pascu – medalie de bronz la Cupa Mondiala de la Tunis

Bianca-Pascu_OKKBianca Pascu a avut din nou o evoluție de excepție în cadrul unei competiții de talie mondială. Sportiva dinamovistă a cucerit medalia de bronz la Cupa Mondială de la Tunis (31 mai – 2 iunie) în proba individuală de sabie. Aceasta a fost ultima competiție de anvergură înainte de Campionatele Europene de la Novi Sad (16-21 iunie).

Bianca Pascu a fost eliminată în semifinale, după un duel de mare luptă, scor 14-15, cu Olga Kharlan (Ucraina) – liderul la zi în clasamentul Cupei Mondiale, și s-a clasat la final pe locul trei.

Este al patrulea podium pentru sportiva româncă în sezonul 2017-2018, după locul 3 de la Orleans, locul 1 de la Atena și locul 3 de la Seul.

Eleva tehnicianului Florin Zalomir a avut următorul traseu la Tunis:

tabloul de 64 – 15-6 cu Marina Paizi (Grecia);

tabloul de 32 – 15-13 cu Chika Aoki (Japonia);

tabloul de 16 – 15-9 cu Ma Yingija (China);

tabloul de 8 – 15-13 cu Kim Jiyeon (Coreea de Sud);

semifinale – 14-15 cu Olga Kharlan (Ucraina).

bianca_pascu_Tunis_bronz_2018

CS Dinamo, 3 iunie 2018

Săptămâna 13-19 august 2018

Handbal. Cupa DINAMO, patrulater amical, 17-19 august, Sala Dinamo. ProgramVineri, 17 august: Dinamo – Dunărea Călărași (ora 18:00), St. Raphael VAR – Potaissa Turda (Ora 20:00). Sâmbătă, 18 august: Dinamo – Potaissa Turda (ora 18:00), St. Raphael VAR – Dunărea Călărași (ora 20:00). Duminică, 19 august: Potaissa Turda – Dunărea Călărași (ora 11:00), Dinamo - St. Raphael VAR (ora 13:00)

Haltere. Campionatul Național de tineret, 14-17 august, Bascov

Tir. Cupa României, seniori, tineret, juniori, 15-19 august, București