Home Scrimă SCRIMA. Dinamo are o generație de excepție la sabie - cadeți și juniori: șapte medalii la Europene: 2 aur – 3 argint – 2 bronz

scrima_CE_jun_si_cad_Tallin_2023Sabreri de la CS Dinamo au strălucit la Campionatul European de cadeți și juniori, desfășurat la Tallinn (Estonia), în perioada 21-28 februarie, confirmând încă o dată valoarea secției din ”Șoseaua Ștefan cel Mare”. În total, sportivii dinamoviști au obținut șapte medalii, dintre care 2 aur – 3 argint – 2 bronz. Vedeta lotului a fost Casian Cîdu, cu patru medalii: 1 – 2 – 1.

Rezultate

Cadeți (1-3-1)

•Feminin, individual: Amalia Covaliu – argint; Anastasia Fusea – bronz

•Feminin, echipe - aur (Amalia Covaliu, Anastasia Fusea și Alexandra Mitruș, toate Dinamo / Rosemarie Benciu – Riposta).

•Masculin individual: Casian Cîdu – argint

•Masculin echipe: argint (Casian Cîdu – Dinamo / Dacian Enache, Alexandru Eva și Cristian Macovei)

Juniori (1-0-1)

•Masculin, individual: Casian Cîdu – bronz

•Masculin, echipe -  aur (Casian Cîdu, Vlad Covaliu – ambii CS Dinamo / Radu Nițu și Mihnea Enache)

Cadeți, individual feminin

Amalia Covaliu (CS Dinamo) duce mai departe tradiția performanței în familia sa. Fiica de numai 14 ani a campionului olimpic Mihai Covaliu a câștigat pe 21 februarie, prima ei medalie importantă: ARGINT la Campionatul European de cadeți și juniori de la Tallinn (Estonia), în proba individuală de sabie – cadeți.

Până în finală, Amalia a avut 10 victorii (6 în grupă și 4 pe tabloul de 64). În ultimul act, ea a cedat în fața sportivei maghiare Emese Domonkos (10-15). Născută pe 25 martie 2008, Amalia este antrenată de mama ei, Irina Covaliu. Pentru Amalia a fost primul european din carieră.

În aceeași probă, Anastasia Fusea (CS Dinamo) a cucerit medalia de bronz. Anastasia a câștigat 8 meciuri, dar a cedat în semifinale în fața aceleiași sportive maghiare, Emese Domonkos. La startul probei au fost 66 de sportive.

Cadeți, individual masculin

Casian Cîdu (15 ani) a cucerit medalia de ARGINT în proba individuală de sabie – cadeți pe 22 februarie. Casian a câștigat 10 meciuri până la finala cu Oszkar Vajda, pe care a pierdut-o cu 11-15.

Originar din Iași, Casian Cîdu este legitimat de anul trecut la CS Dinamo. El este antrenat de Ciprian Gălățanu la centrul olimpic de la Brașov.

Sabie_cadete_echipe

Cadete, echipe

Echipa de cadete a României a câștigat medalia de AUR după un traseu perfect. În finală, România a învins Ungaria cu 45-40.

În toate meciurile, componența echipei care a luptat pe planșă a fost formată numai din dinamoviste: Amalia Covaliu, Anastasia Fusea și Alexandra Mitruș. A patra sportivă a fost Rosemarie Benciu (Riposta).

Sportivele sunt antrenate de Irina Covaliu, Cristian Lupu și Tiberiu Dolniceanu.

Cadeți, echipe

România și-a continuat recitalul la Europenele de scrimă pentru cadeți și juniori de la Tallinn și în a patra zi de concurs. Tricolorii au obținut o nouă medalie, ARGINT în competiția masculină la sabie - echipe (cadeți).

Casian Cîdu, Dacian Enache, Alexandru Eva și Cristian Macovei au ajuns până în finală, unde au cedat cu Italia, 30-45.

Liderul echipei este Casian Cîdu (CS Dinamo), medaliat cu argint și în competiția individuală.

Doi dintre antrenorii care au pregătit această echipă sunt de la CS Dinamo: Ciprian Gălățanu și Alexandru Chiculiță.

Juniori, individual

Ce valoare! Casian Cîdu cucerește medalie Europenă și la juniori U20, deși are numai 15 ani! Sabrerul dinamovist Casian Cîdu (15 ani) a cucerit o nouă medalie la Europenele de cadeți și juniori de la Tallin. Dublu medaliat la cadeți U17 (argint la individual și la echipe), Casian a urcat pe podiumul de premiere și la juniori U20. Mai exact pe treaptă de bronz. Ajuns până în semifinalele probei individuale de sabie, Casian a cedat în fața ucraineanului Darii Lukashenko (8-15).

Vlad Covaliu (18 ani) a fost și el aproape de o medalie. Învins în sferturile de finală de același Lukashenko, la tușă decisivă (15-14), Vlad s-a clasat în final pe locul 5.

juniori_echipe

Juniori, echipe masculin

Echipa masculină de sabie juniori a României este campioana Europei! Patru băieți minunați au adus țării noastre a doua medalie de aur de la Tallinn. Ei sunt Casian Cîdu, Radu Nițu, Vlad Covaliu și Mihnea Enache!

România a învins Ungaria în finală cu 45-31 și a obținut a opta medalie la aceste europene. Patru dintre medalii poartă și semnătura lui Casian Cîdu: aur cu echipa la juniori, argint la individual cadeți și echipe cadeți și bronz la individual juniori.

Casian Cîdu și Vlad Covaliu sunt legitimați la CS DINAMO.

Au contribuit la acest succes și antrenorii dinamoviști Alexandru Chiculiță, Ciprian Gălățanu, Irina Covaliu.

CS Dinamo, 3 martie 2023

Săptămâna 18-24 martie 2024

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 25), marți 19 martie, ora 17:45: CSM Târgu Mureș - Dinamo.

Handbal. Cupa României, turul 2 (manșă unică), miercuri 20 martie, ora 15:00: CS Politehnica Iași – Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4 (etapa 18), sâmbătă 23 martie, ora 15:00: CS Dinamo – CSM Flacăra Moreni. Stadion Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3), sâmbătă 23 martie, ora 18:00: Dinamo – SCMU Craiova

Polo. Superliga (etapa 12), sâmbătă 23 martie, ora 20:30: Dinamo - CSM Oradea

Volei feminin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3) duminică 24 martie, 16:00: CSM Volei Alba Blaj – Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 26), duminică 24 martie, ora 19:00: Dinamo – FC Argeș Pitești