Home Scrimă Scrima. Dinamo, campioana nationala la spada echipe – feminin U15

Scrima. Dinamo, campioana nationala la spada echipe – feminin U15

spada_echipe_fete_campioanei_u15CS Dinamo și-a întărit considerabil grupa de spadă feminin din cadrul secției de scrimă, printr-o colaborare cu antrenoarea Alina Ciuculescu, iar primele rezultate nu au întâziat să apară. La Campionatele Naționale de speranțe (Under 15), competiție desfășurată la București, sportivele de la CS Dinamo au câștigat titlul pe echipe și au obținut un loc 2 în proba individuală.

În componența Ioana Drăghici, Andrada Ghica, Ana Maria Melintescu și Diana Zota, cvartetul dinamovist antrenat de Alina Ciuculescu s-a impus clar în finala disputată cu Steaua, la diferență de zece puncte, 45-35. Anterior, CS Dinamo a mai trecut de Farul Constanța 1 (45-30, turul 2) și de Unefs București (45-32, semifinale).

În competiția individuală, Diana Zota s-a clasat pe locul 2, Ioana Drăghici pe 5, Andrada Ghica pe 6, Ana Maria Melintescu pe 12.

CS Dinamo, 18 noiembrie 2018

Săptămâna 7-13 ianuarie 2019

Polo. Cupa României (turneu), 17-19 ianuarie, Bazinul Ghencea. Joi, 17 ianuarie, sferturi de finală, ora 20:30: Dinamo – Rapid

Polo. Campionatul Național de junioare (turneu), 18-20 ianuarie, București

Volei feminin. Cupa României (sferturi, manșă unică), 16 ianuarie, ora 17:30: Dinamo – CSM Târgoviște. Sala Dinamo

Volei masculin. Cupa României (sferturi, manșă unică), 20 ianuarie, ora 12:00: Dinamo – Steaua. Sala Dinamo