Home Scrimă Scrima. Dinamo - colecție de medalii la Nationalele de copii. Sabia a adus 11 clasari pe podiumul de premiere

scrima_copii_nationaleSecția de scrimă a CS Dinamo a demonstrat și la Naționalele de copii, competiție desfășurată la Sala de scrimă Ana Pascu din București în perioada 16-27 iunie, că este una dintre cele mai performante din țară. Deși a prezentat sportivi la numai o singură armă din cele trei din concurs, în speță sabie, Dinamo a adunat 11 clasări pe podium. Un rezultat excelent al antrenorilor Alexandru Chiculiță, Irina Covaliu, Cristian Lupu și Andreea Doană.

Dincolo de rezultate, impresionantă a fost și desfășurarea de forțe a trupei dinamoviste, cu nu mai puțin de 74 de sportivi înscriși pe listele de comncurs la cele trei categorii de vârstă (8-9, 10-11 și 12-13).

Din cele 11 clasări pe podiumul de premiere, trei au fost titluri naționale. Vlad Covaliu s-a impus la categoria 12-13 ani (sabie individual), dar a contribuit din plin și la succesul echipei Dinamo 1 la această categorie de vârstă. Din cvartet au mai făcut parte Rareș Gheorghe, Luca Radu, Dinu Argat. Al treilea titlu a fost adjudecat de Amelie Pescaru la 8-9 ani (individual feminin), care a tras în finală cu o altă colegă de club, Sofia Corlătescu.

Frumoase rezultate au fost și la echipe 12-13 ani feminin, unde Dinamo a ocupat locurile 2 și 3 ale podiumul de premiere. Dinamo 1 (cu Ioana Crăciun, Lorena Mărgineanu, Lidia Rădoi, Andreea Șerbănoiu în componență) a cucerit medaliile de argint, în timp ce Dinamo 2 (Sofia Benedek, Alexandra Hehal, Anastasia Mihalcea, Alexandra Mitruș) a ocupat treapta de bronz. La această probă, Dinamo a avut cinci echipe în concurs.

Rezultate complete CN de copii - sabie

Trei titluri de campioni

Vlad Covaliu (12-13 ani, individual masculin)

Vlad Covaliu, Rareș Gheorghe, Luca Radu, Dinu Argatu (12-13 ani, echipe masculin)

Amelie Pescaru (8-9 ani, feminin individual)

Două locuri doi

Ioana Crăciun, Lorena Mărgineanu, Lidia Rădoi, Andreea Șerbănoiu (12-13 ani, echipe feminin)

Sofia Corlătescu (8-9 ani, individual feminin)

Șase locuri trei

Sofia Benedek, Alexandra Hehal, Anastasia Mihalcea, Alexandra Mitruș (12-13 ani, feminin echipe)

Andreea Adăniloaie (10-11 ani, feminin individual)

Andrei Vochin (8-9 ani, masculin individual)

Tudor Borcea (10-11 ani, individual masculin)

David Militaru (10-11 ani, individual masculin)

Rareș Gheorghe (12-13 ani, individual masculin)

CS Dinamo, 28 iunie 2018

Săptămâna 29 aprilie - 5 mai

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 2), luni 29 aprilie, ora 19:00: Dinamo – Rapid București

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (retur), marți 30 aprilie, ora 19:45: Skjern Handbold – Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meci 5), miercuri 1 mai, 16:30 : Rapid București - Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 3 / dacă mai este necesar), vineri 3 mai: Rapid București – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 6), vineri 3 mai, ora 18:00: CS Dinamo – CS Blejoi. Stadion Dinamo central

Polo. Superliga, finala (meciul 2), vineri 3 mai, ora 18:00: Steaua – Dinamo. Bazin Ghencea

Fotbal. Superliga Romania, play-out (etapa 8), sâmbătă 4 mai, ora 20:00: U Cluj – Dinamo 1948

BAZIN OLIMPIC ACOPERIT ( AGREMENT ȘI CURSURI INIȚIERE ACADEMIA DE ÎNOT DINAMO)