Home Scrimă Scrima. Dinamo - colecție de medalii la Nationalele de copii. Sabia a adus 11 clasari pe podiumul de premiere

scrima_copii_nationaleSecția de scrimă a CS Dinamo a demonstrat și la Naționalele de copii, competiție desfășurată la Sala de scrimă Ana Pascu din București în perioada 16-27 iunie, că este una dintre cele mai performante din țară. Deși a prezentat sportivi la numai o singură armă din cele trei din concurs, în speță sabie, Dinamo a adunat 11 clasări pe podium. Un rezultat excelent al antrenorilor Alexandru Chiculiță, Irina Covaliu, Cristian Lupu și Andreea Doană.

Dincolo de rezultate, impresionantă a fost și desfășurarea de forțe a trupei dinamoviste, cu nu mai puțin de 74 de sportivi înscriși pe listele de comncurs la cele trei categorii de vârstă (8-9, 10-11 și 12-13).

Din cele 11 clasări pe podiumul de premiere, trei au fost titluri naționale. Vlad Covaliu s-a impus la categoria 12-13 ani (sabie individual), dar a contribuit din plin și la succesul echipei Dinamo 1 la această categorie de vârstă. Din cvartet au mai făcut parte Rareș Gheorghe, Luca Radu, Dinu Argat. Al treilea titlu a fost adjudecat de Amelie Pescaru la 8-9 ani (individual feminin), care a tras în finală cu o altă colegă de club, Sofia Corlătescu.

Frumoase rezultate au fost și la echipe 12-13 ani feminin, unde Dinamo a ocupat locurile 2 și 3 ale podiumul de premiere. Dinamo 1 (cu Ioana Crăciun, Lorena Mărgineanu, Lidia Rădoi, Andreea Șerbănoiu în componență) a cucerit medaliile de argint, în timp ce Dinamo 2 (Sofia Benedek, Alexandra Hehal, Anastasia Mihalcea, Alexandra Mitruș) a ocupat treapta de bronz. La această probă, Dinamo a avut cinci echipe în concurs.

Rezultate complete CN de copii - sabie

Trei titluri de campioni

Vlad Covaliu (12-13 ani, individual masculin)

Vlad Covaliu, Rareș Gheorghe, Luca Radu, Dinu Argatu (12-13 ani, echipe masculin)

Amelie Pescaru (8-9 ani, feminin individual)

Două locuri doi

Ioana Crăciun, Lorena Mărgineanu, Lidia Rădoi, Andreea Șerbănoiu (12-13 ani, echipe feminin)

Sofia Corlătescu (8-9 ani, individual feminin)

Șase locuri trei

Sofia Benedek, Alexandra Hehal, Anastasia Mihalcea, Alexandra Mitruș (12-13 ani, feminin echipe)

Andreea Adăniloaie (10-11 ani, feminin individual)

Andrei Vochin (8-9 ani, masculin individual)

Tudor Borcea (10-11 ani, individual masculin)

David Militaru (10-11 ani, individual masculin)

Rareș Gheorghe (12-13 ani, individual masculin)

CS Dinamo, 28 iunie 2018

Săptămâna 16-22 iulie 2018

Atletism. Campionatele Naționale de juniori 3, 21-22 iulie, București. Campionatele Balcanice de seniori și tineret, 19-22 iulie, Stara Zagora (Bulgaria)

Ciclism. Campionatul național de XCO, 18-21 iulie, Sibiu

Judo. Campionatul European echipe mixt judo, 18 iulie, Ekaterinburg (Rusia)

Scrimă. Campionatele Mondiale de seniori, 19-27 iulie, China

Începând cu data de 30 iunie a.c., Bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu va fi închis pentru renovare. Activitățile de inițiere și agrement se vor desfășura în bazinul descoperit, conform graficului orar afișat la intrarea în bazin și pe siteul csdinamo.ro.

Reluarea activității în bazinul acoperit se va face la o dată ce va fi anunțată pe siteul clubului.

• În perioada 25 iunie - 8 iulie, în Bazinul descoperit se vor desfășura activități ale loturilor naționale de polo pe apă ale României, motiv pentru care programul de agrement va suferi unele modificări. Programul complet îl puteți găsi aici.