Home Scrimă Scrima. Echipa masculina de sabie a Romaniei, locul 4 la Cupa Mondiala de la Padova. Tibi Dolniceanu - locul 8 la individual

sabie_masculin_echipe_padova_2019Cei mai buni scrimeri români au luat startul în acest weekend la Cupa Mondială de la Padova (Italia), dotată cu ”Trofeul Luxardo”. Vineri și sâmbătă au avut loc întrecerile individuale, unde cel mai bun rezultat a fost obținut de dinamovistul Tiberiu Dolniceanu (30 de ani). Veteranul lotului tricolor s-a clasat pe locul 8, după ce a cedat în sferturile de finală în fața italianului Luca Curatoli (15-7).

Până în sferturi, sabrerul de la CS Dinamo a învins trei campioni mondiali: Matyas Szabo (Ger) 15-13, Andreas Szatmari (Ung) 15-12 și sud-coreeanul Gu Bongil, care nu a putut să-i dea mai mult de 4 tușe românului, 15-4. Tot la individual, Iulian Teodosiu (CS Dinamo) s-a clasat pe locul 24. După ce a trecut în primul tur de iranianul Abedini, 15-13, Iulian a fost învins de italianul Luigi Samele, 9-15.

Duminică, la Padova s-a desfășurat concursul pe echipe, în care România a fost reprezentată de Tiberiu Dolniceanu, Alin Badea, Iulian Teodosiu și Mădălin Bucur. România a învins Germania în primul tur, 45-32, apoi Japonia, 45-41. În semifinale, tricolorii au cedat în fața Coreei, scor 45-37. În finala mică, România a întâlnit Italia. După o primă jumătate echilibrată (a fost 30-30), italienii s-au desprins și s-au impus cu 45-41.

Luni se va desfășura la Padova Cupa Europei pentru echipe de club, unde România va fi reprezentată de campioana României, Dinamo București.

• Amalia Tătăran a participat în weekend la Grand Prixul de spadă de la Budapesta. Sportiva de la CS Dinamo s-a clasat pe locul 54, după ce a cedat în primul tur pe tabloul de 64 în fața americancei Kelley Hurley, scor 15-13. Anterior, Amalia disputase șase meciuri în grupă (4 victorii / 2 înfrângeri) și alte două pe tabloul peeliminar eliminatoriu de 256, ambele câștigate.

• Cupa Mondială Akropolis - Atena - sabie feminin. Bianca Pascu a câștigat primul asalt pe tabloul principal de 64, scor 15-14 în fața germancei Julika Funke. În turul secund, Bianca a cedat, 13-15, în fața franțuzoaicei Charlotte Lembach.

CS Dinamo, 10 martie 2019

Săptămâna 18-24 martie 2024

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 25), marți 19 martie, ora 17:45: CSM Târgu Mureș - Dinamo.

Handbal. Cupa României, turul 2 (manșă unică), miercuri 20 martie, ora 15:00: CS Politehnica Iași – Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4 (etapa 18), sâmbătă 23 martie, ora 15:00: CS Dinamo – CSM Flacăra Moreni. Stadion Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3), sâmbătă 23 martie, ora 18:00: Dinamo – SCMU Craiova

Polo. Superliga (etapa 12), sâmbătă 23 martie, ora 20:30: Dinamo - CSM Oradea

Volei feminin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3) duminică 24 martie, 16:00: CSM Volei Alba Blaj – Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 26), duminică 24 martie, ora 19:00: Dinamo – FC Argeș Pitești