Home Scrimă SCRIMA. Iulian Teodosiu, locul opt la Cupa Mondială de la Budapesta

SCRIMA. Iulian Teodosiu, locul opt la Cupa Mondială de la Budapesta

Iulian_Teodosiu_2021Sabrerul dinamovist Iulian Teodosiu (26 de ani) s-a clasat pe locul opt la turneul individual al Cupei Mondiale “Gerevich-Kovács-Kárpáti”, de la Budapesta. Teodosiu a făcut un turneu bun, cu o prezență în sferturile de finală, unde a fost învins de dublul campion olimpic, Aron Szilagyi (Ungaria).

Teodosiu a trecut în primul tur de Kim Junghwan (Coreea de Sud), cu 15-13, iar în turul secund l-a învins pe maghiarul Miklos Pech, cu 15-11. În optimile de finală, Iulian a dispus de iranianul Mohammad Rahbari, pe care l-a învins cu 15-10. În sferturi, sabrerul dinamovist a cedat la tușă decisivă (14-15) Aron Szilagyi, după ce a condus cu 14-13.

”O clasare între primii opt la concursul de Cupă Mondială de la Budapesta. Primul concurs după o pauză de un an din cauza virusului COVID, vine cu un plus enorm pentru mine și numai cu lucruri folositoare învățate. Este un start bun de sezon și să sperăm că va fi din ce în ce mai bine!”, a comentat Iulian.

• În concursul individual feminin la sabie, Bianca Pascu s-a clasat pe locul 17. Calificată direct pe tabloul principal al turneului din capitala Ungariei, Bianca a învins-o la limită, în primul tur, pe Luca Szucs (Ungaria), cu 15-14. În turul secund,  ea a fost învinsă de Sara Balzer, din Franța, cu 15-8.

CS Dinamo, 14 martie 2021

Săptămâna 24-30 ianuarie 2022

Baschet. Liga Națională (etapa 18): 30 ianuarie, ora 18:00: CSM OHMA Timișoara – Dinamo

Polo. Superliga (etapa 10), 28 ianuarie (ora 11:00) și 29 ianuarie (ora 11:00): Dinamo – CSA Steaua. Bazin Tolea Grințescu - Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 14), 26 ianuarie, ora 18:00 (TVR3): CSA Steaua – Dinamo. Sala Regimentului de Gardă Mihai Viteazu

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 15), 31 ianuarie, ora 18:00 (TVR3): Dinamo – CSS CNE LAPI Dej SCM Zalău. Sala Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 14), 28 ianuarie, ora 18:00 (TVR3): CS Rapid București – Dinamo