Joi, în prima zi a Campionatelor Naționale de sabie pentru speranțe de la Râșnov, CS Dinamo a reușit să-și aproprie o primă medalie de aur prin Marco Șovar (foto, al doilea din dreapta), elevul lui Alexandru Chiculiță.
Marco Șovar (15 ani) a avut un traseu perfect la Naționale. Până în finală, Marco a trecut de Matei Dediu (Corona Brașov, cu 15-4), Iannis Roșescu (CS Dinamo, cu 15-8), Iustin Cidu (CSS Unirea Iași, cu 15-11) și Ionuț Duțu (CSA Steaua, cu 15-13). În finala disputată cu ieșeanul Casian Cidu, Șovar s-a impus clar, scor 15-9, adjudecându-și titlul național. Pe locul 6 s-a clasat un alt dinamovist, Rareș Gheorghe (născut. 2005).
• Vineri, 11 octombrie, s-a desfășurat concursul pe echipe, unde Dinamo a reușit să ajungă în semifinale cu ambele echipe înscrise. Dinamo 1 a cucerit la final medalia de argint (41-45 în finala cu CSA Steaua), iar Dinamo 2 s-a clasat pe locul 4.
Componența celor 2 echipe: CS Dinamo București 1 - Vlad Covaliu, Rareș Gheorghe, Nicolas Lupu, Marco Șovar), CS Dinamo București 2 - Cristian Doană, Radu Mercurian, Luca Radu, Iannis Roșescu.

Antrenorul Alexandru Chiculiță și cei doi elevi ai săi clasați la Naționalele de speranțe în proba individuală de sabie: Marco Șovar (dreapta) și Rareș Gheorghe.
CS Dinamo, 11 octombrie 2019

ANUNȚ PUBLICITAR privind transmiterea fără plată la alte instituții publice sau unități de cult religios recunoscute din România a unor mijloace fixe de resort auto (3 autovehicule) din cadrul Clubului Sportiv Dinamo București. Informațiile vor fi publicate pe 01.06.2026 AICI
ANUNȚ PUBLICITAR privind transmiterea fără plată la alte instituții publice sau unități de cult religios recunoscute din România a unor bunuri materiale de resort auto (piese de schimb) din cadrul Clubului Sportiv Dinamo București. Informațiile vor fi publicate pe 01.06.2026 AICI