Home Scrimă Scrima. Trei medalii de bronz la Nationalele de sabie – cadeti

Scrima. Trei medalii de bronz la Nationalele de sabie – cadeti

marco_sovar_CN_cadeti_2019Sala de scrimă ”Ana Pascu” din Capitală a găzduit, în perioada 11-14 ianuarie, Campionatele Naționale de sabie pentru cadeți, masculin și feminin. Sportivii de la CS Dinamo au obținut trei medalii de bronz. La individual masculin, cea mai bună evoluție a avut-o Marco Șovar (14 ani / foto al treilea din stânga), clasat pe locul trei într-o ierarhie cu mulți sportivi aflați la limita maximă de vârstă admisă în concurs (17 ani).

Marco Șovar a contribuit și la clasarea pe podium a echipei Dinamo 1. Alături de el au mai tras Tudor Cociș, Rareș Dicu și Andrei Pădure. CS Dinamo 1 a cedat în semifinale, după un meci extrem de strâns, 44-45, în fața echipei Steaua 1. Titlul a fost câștigat de CSS Unirea Iași. Cel mai disputat meci al echipei campioane a fost în turul 2, cu Dinamo 2, cvartet format din sabreri foarte tineri, Vlad Covaliu, Rareș Gheorghe, Nicholas Lupu și Luca Radu (loc 5 la final). În concurs s-a mai aflat o echipă alb-roșie, Dinamo 3, clasată pe locul 8. Echipa a fost formată din Răzvan Botea, Matei Hinta Munteanu și Alexandru Marcu.

sabie_fete_CN_cadeti_2018

CS Dinamo a mai obținut un loc 3 și în competiția feminină pe echipe, prin Ana Botezatu, Roberta Ciobanu, Alexandra Mitruș și Laura Moroianu (Dinamo 1).

Celelalte două echipe feminine înscrise în concurs s-au clasat astfel: Dinamo 2 (Vanessa Danciu, Bianca Dobrogeanu, Andreea Șerbănoiu) – locul 5, Dinamo 3 (Laura Mărgineanu, Teodora Moldovan, Anna Ovesia) – locul 7.

CS Dinamo, 14 ianuarie 2019

Program competițional 16-22 septembrie 2019

Handbal. Liga Campionilor, Grupa D (etapa 3), 18 septembrie, ora 18:00: Dinamo – IFK Kristianstad (Suedia). Sala Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 4), 21 septembrie, ora 11:00: Politehnica Timișoara – Dinamo

Rugby. Superliga CEC Bank (etapa 4), 21 septembrie, ora 10:00: Tomitanii Constanța - Dinamo

Box. Campionatele Mondiale de seniori, 07-21 septembrie, Ekaterinburg (Rusia)

Box. Campionatele Naționale de tineret, 16-22 septembrie, Eforie

Haltere. Campionatele Mondiale de seniori, 16-27 septembrie, Pattaya (Thailanda)

Scrimă. Cupa României la spadă juniori, 19-22 septembrie, Satu Mare

Tir. Campionatele Europene de glonț, 16-21 septembrie, Italia