Home Tir Tir. Laura Coman, primul podium al anului: locul 3 la H&N Cup Hochbruck, in Germania!

laura_coman_tir_Hochbruck_2018Laura Coman (CS Dinamo) dovedește încă o dată că este sportiva numărul 1 a tirului românesc. Eleva antrenorului Olimpiu Marin a urcat pe podiumul de premiere în Germania, la H&N Cup Hochbruck de la Munchen, prima ei competiție internațională din 2018. La Munchen s-a tras de două ori fiecare probă (două seturi de medalii). Laura a avut evoluția de ”podium” în runda a doua la pușcă 10 metri a.c., pe 27 ianuarie, când a avut o evoluție sigură încă din calificări.

Pe 27 ianuarie, Laura Coman a încheiat cele 60 de focuri din calificări cu 630,8p (locul 2). Din acest an, și la feminin s-a ridicat plafonul la 60 de focuri (anterior erau 40). Dacă s-ar fi tras linie după 40 de focuri, punctajul Laurei ar fi fost de 421,2 puncte, superior recordului european. În finala probei, Laura s-a clasat pe locul 3, cu 229,5p.

Laura a tras și în prima rundă, pe 26 ianuarie, când a încheiat calificările pe locul 23, cu 624,2 puncte.

La Munchen a concurat și Alin Moldoveanu. Campionul olimpic din 2008, de la Beijing, a obținut următoarele rezultate la pușcă 10 metri a.c.:

25 ianuarie: 628p - locul 11 în calificări

27 ianuarie: 624,7p - locul 35 în calificări.

Anterior acestei competiții care a adunat toate țările mari ale tirului mondial (exceptând China), Alin Moldoveanu a concurat la un concurs internațional la Innsbruck (Austria). Alin Moldoveanu s-a clasat de două ori pe locul 4, ratând locul 3 la baraj. Rezultatele sale:

22 ianuarie: 628,3p - locul 4 în calificări; 207,1p - locul 4 în finală

23 ianuarie: 625,1p - locul 8 în calificări; 207,7p - locul 4 în finală

CS Dinamo, 28 ianuarie 2018

08-14 august 2022

HANDBAL. Meci de prezentare, 10 august, ora 18:00: Dinamo – Potaissa Turda. Sala Dinamo

RUGBY. Liga Națională, play-off (1-4), 13 august, ora 11:00: CS SCM USAMVB Timișoara - Dinamo

CANOTAJ. Campionatul European, 11-14 august, Munchen (Germania)

INOT. Campionatul European, 11-17 august, Roma (Italia)

GIMNASTICĂ. Campionatul European, 11-14 august, Germania

JUDO. Campionatul Mondial de juniori, 10-14 august, Eduador

ANUNT

• În perioada 13-31 august, bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo se va închide pentru lucrări de igienizare. În această perioadă, activitatea sportivă, de inițiere și de agrement se va desfășura în bazinul în aer liber din Complexul Sportiv Dinamo.