Noutăți:
Română (România)English (United Kingdom)
Home Lupte libere

Lupte libere

Secţia de Lupte Libere CS Dinamo Bucureşti

Lupte libere, Pe saltea, tradiții sub… Tâmpa!

 

Prima perioada de existenţă a secţiei lupte libere a clubului Dinamo Braşov a fost între anii 1949-1956. Însa, performanţele veritabile aveau să apară mai târziu, în perioada ulterioară, care a început în anul 1971 şi continuă până în prezent. De-a lungul timpului, luptele libere capătă - evident - tradiţie, susţinută, indiscutabil, de un valoros palmares ce este relevat de unele dintre cele mai alese rezultate ale sale la Jocurile Olimpice, Campionatele Mondiale, Campionatele Europene, Campionatele Europene ale Poliţiştilor, Campionatele Universitare, Campionatele Balcanice, Cupa Campionilor Europeni (pe echipe) şi Campionatele Naţionale (individuale şi pe echipe).

Printre cei mai semnficativi sportivi ai secţiei se numără: Stelică Morcov - locul 3 la Jocurile Olimpice de la Montreal, în 1976 (clasat între primii patru sportivi la mai multe editii ale Campionatelor Mondiale şi Campionatelor Europene şi multiplu campion naţional); Romică Raşovean – ocupantul unui onorant loc 4 la Jocurile Olimpice de la Barcelona, în 1992 (de patru ori campion european de juniori şi multiplu medaliat la Campionatele Europene - tineret, juniori); Andrei Ianko – deţinătorul unui excelent loc 5 la Jocurile Olimpice de la Moscova, în 1980 (multiplu medaliat cu bronz la Campionatele Mondiale şi la Campionatele Europene).

Printre sportivii care au mai cucerit medaliii la campionatele mondiale, europene, universitare şi balcanice, cât şi tituri de campioni naţionali, îi mai întâlnim pe Gheorghe Mitu, Dorinel Bircu, Traian Marinescu, Grigore Condrat, Emilian Cristian, Gheorghe Dobrănel, Dan Lungu, Adrian Stanciu, Rareş Chintoan, Ana-Maria Pavăl, Ştefan Daniliuc.

Antrenorii sectiei de-a lungul timpului au fost: Ioan Batrîn, Ioan Iancau, Gheorghe Fodorea, iar în prezent este Laurenţiu Dumitrescu.

 

Baza de date sportivi CS Dinamo - Secţia de Lupte libere

 
 
Lupte. Rareș Chintoan a câștigat Cupa României

Lupte_Cupa_Romaniei_2019_brasoveniiVeteranul Rareș Chintoan dovedește că rămâne competitiv chiar dacă se apropie de 37 de ani. Luptătorul de la Centrul Sportiv Brașov a câștigat Cupa României la categoria 125 kg, la competiția desfășurată la Sf. Gheorghe (15-17.11).

Read more... [Lupte. Rareș Chintoan a câștigat Cupa României]
 
 
Lupte libere
Lupte libere - Dinamo
 
   

Program Competitional

Săptămâna 19-25 iulie 2021

JOCURILE OLIMPICE TOKYO 2020

Joi, 22 iulie

FOTBAL. Honduras - România (ora 14:00)


Vineri, 23 iulie

Festivitatea de deschidere: ora 14:00 (TVR 1)

CANOTAJ. Serii în probele de dublu vâsle masculin (ora 4:30 în România) și dublu vâsle feminin (ora 5:00)

 

Sâmbătă, 24 iulie

BASCHET 3x3 feminin: România – China (ora 4:40); România – Japonia (ora 8:25)

GIMNASTICĂ. Calificări masculin (ora 4:00)

BOX. Feminin, turul 1 – tabloul de 32 (ora 5:00)

CICLISM. Cursa de șosea, masculin (ora 5:00)

SCRIMĂ. Sabie masculin și spadă feminin (începând cu ora 3:00)

CANOTAJ. Recalificări la dublu vâsle masculin și dublu vâsle feminin (ora 3:30); Serii la dublu rame feminin (ora 3:50), dublu rame masculin (ora 4:20), dublu vâsle categorie ușoară feminin (ora 4:50), 4 rame feminin (ora 5:50), 4 rame masculin (ora 6:10)

TIR. Pușcă 10 metri aer comprimat feminin (Laura Ilie), calificări (ora 2:30); finala (ora 4:45)

TENIS DE MASĂ. Turul 1 masculin și feminin – individual (ora 3:00), dublu mixt


Duminică 25 iulie

BASCHET 3x3 feminin: România – Italia (ora 4:40); România – SUA (ora 11:30)

GIMNASTICĂ. Calificări feminin – Larisa Iordache (ora 4:00) -

FOTBAL. România – Coreea de Sud (ora 14:00)

JUDO. Categoria 52 kg feminin (începând cu ora 5:00)

CANOTAJ. Recalificări la dublu rame masculin, dublu rame feminin (ora 3:40), dublu vâsle categorie ușoară (ora 4:20); Serii la 8+1 masculin (ora 5:00) și 8+1 feminin (ora 5:20).

ÎNOT. Serii la 200 de metri liber (ora 13:22) și la 100 m spate – Robert Glință (ora 14:19)

TENIS DE MASĂ. Dublu mixt – sferturi de finală (ora 4:00); turul 2 masculin și feminin – individual (ora 8:00)

Agrement Tenis de Masa

Agrement Natație

ANUNT

IN ATENȚIA PARTENERILOR CS DINAMO

Plățile se pot face și prin transfer bancar

Beneficiar: Clubul Sportiv Dinamo București

Banca Transilvania

Swift: BTRLRO22

Cod client: 3926194

Cont curent (ron): RO85BTRLRONCRT0392619401

Accesarea serviciilor oferite de CS Dinamo (inițiere sportivă, agrement...) se va face pe baza extrasului de cont (printat).

• Program casierie în zilele de 1 și 2 iulie: până la ora 12:00, plățile se vor face la casieria din sediul central sau prin transfer bancar; după ora 12:00 este deschisă casieria din incinta bazinului acoperit.  În zilele de 3 și 4 iulie, programul casieriei de la bazinul acoperit este 8:00 - 20:00.

• Începând cu data de luni, 5 iulie, plățile pentru accesul în bazinele CS Dinamo se vor face doar la casieria bazinului acoperit pe toată perioada zilei.

 

Agrement Fitness

Hidrokinetoterapie

Ghid informare

Ghid_informare_DGA

Initiere/Agrement Tenis

Agrement Atletism

Agrement Fotbal

Online Guests

We have 177 guests online