Home Judo masculin

Judo masculin

Secţia de Judo Masculin CS Dinamo Bucureşti

Judo: Cinci decenii pe Tatami

1928 este anul introducerii judo-ului în România de către Heishichi Ishiguro, un discipol al întemeietorului acestui fantastic sport, celebrul Jigoro Kano. Orele le ţinea la ONEF (ANEF-ul de mai tarziu). Cursul a fost preluat, ulterior, de căpitanul Emilian Teacă, cel care avea să formeze primii instructori de judo. Primele competiţii au avut loc în anul 1934, beneficiind de organizarea binevoitoare a unităţilor de jandarmi şi pompieri din Bucureşti şi Câmpina.

Începând cu anul 1947, acest sport aproape dispare, centrele studenţeşti fiind singurele care încearcă o oarecare activitate. Abia după mai bine de două decenii, în anul 1968, se oficializează Federaţia Romana de Judo. Nu trec decât patru ani şi, în anul 1972, Dinamo reuşeşte să-şi înfiinţeze o secţie ce avea să beneficieze de un excepţional tehnician, anume antrenorul Gheorghe Donciu.

Primele succese al judoului dinamovist aveau să apară destul de repede iar printre deschizătorii de triumf s-au numărat: Gheorghe Nache, fratii Loghin, Ion Lazăr, Arpad Szabo (autorul primei medalii pentru judo-ul românesc: bronz la C.E. de la Ludwigshaffen, în 1977!), Mihalache, Roman, Codrea.

Primul titlu european pentru Dinamo este obţinut, în anul 1981, de către Constantin Niculae, la Debreţin, în Ungaria: în finala categoriei semiuşoară îl învinge pe Thierry Rey - campionul olimpic de la acea vreme! Din acel moment, Dinamo devine o forţă a judo-ului din ţară şi începe tot mai mult să aibă un cuvânt greu de spus şi în plan internaţional. Sportivi precum Mihai Cioc, Alexandru Ciupe, Dragoş Bolbose şi mulţi alţii au adus judo-ul dinamovist în prim-planul secţiilor sportive ale clubului nostru. Însă „vârful” ultimelor două decenii a fost, fără îndoială, Adrian Croitoru, multiplu medaliat la Mondiale şi Europene.

În prezent, judo-ul dinamovist este împărţit între Bucureşti, unde se pregătesc în mod special fetele, şi Braşov, unde este fieful băieţilor. În 2012, când secţia de judo de la Dinamo a împlinit 40 de ani de existenţă, judoul dinamovist a obținut medalia olimpica pe care o aştepta de mulţi ani. Performanța a fost realizată de Corina Căprioriu, vicecampionă olimpică la Londra în cadrul categoriei 57 kg. Corina Căprioriu, Loredana Ohâi și Monica Ungureanu poartă în continuare speranțele dinamoviste.

Judo. Daniel Natea, mealie de argint la Openul European de la Belgrad

NATEA_vs_GER_HEINLEUriașul judoka român Daniel Natea (26 de ani) și-a mai asigurat o clasare pe podiumul de premiere la o competiție internațională. Sportivul legitimat la CS Dinamo a obținut medalia de argint la Openul European de la Belgrad, în cadrul categoriei +100 kg. Daniel Natea a câștigat trei meciuri și a pierdut unul singur, în finala cu sârbul Zarko Culum.

Read more... [Judo. Daniel Natea, mealie de argint la Openul European de la Belgrad]

Judo. Daniel Natea, medalie de aur la Openul european de la Madrid

NATEA_vs_GER_HEINLEJudoka Daniel Natea (26 de ani) și-a trecut în cont prima medalie de aur a anului la un concurs internațional. Greul dinamovist s-a impus la Openul european de la Madrid, după patru victorii categorice. În finala categoriei +100 kg, Natea l-a învins prin ippon pe rusul Soslan Bostanov. Același punctaj l-a reușit și în semifinala cu Irinel Vasile Chelaru Grigoraș, care reprezintă Spania.

Read more... [Judo. Daniel Natea, medalie de aur la Openul european de la Madrid]

Judo. Dinamo – campioana nationala la echipe, Divizia A

Judo_CN_Divizia_A_echipeEchipa masculină de judo a Clubului Sportiv Dinamo – Centrul Sportiv Brașov a câștigat titlul național în Divizia A, după un concurs perfect. Sportivii antrenați de Vasile Blendica au învins în finala competiției pe CSM Universitatea Cluj Napoca. La startul competiției masculine s-au înscris opt echipe. Pe locul trei s-au cladeat Politehnica Iași și CSM Universitatea Pitești.

Read more... [Judo. Dinamo – campioana nationala la echipe, Divizia A]

Judo. Daniel Natea, aur la Grand Slamul de la Adu Dhabi!

natea_adu_dhabi_2016Daniel Natea (CS Dinamo) a dat o doua lovitură după Jocurile Olimpice de la Rio. Uriașul judoka de la categoria +100 kg a câștigat medalia de aur la Grand Slamul de la Adu Dhabi (Emiratele Arabe Unite), performanță care îi aduce 500 de puncte importante în clasamentul mondial, dar și un cec în valoare de 4000 de dolari.

Read more... [Judo. Daniel Natea, aur la Grand Slamul de la Adu Dhabi!]

Page 1 of 3

<< Start < Prev 1 2 3 Next > End >>

Săptămâna 18-24 martie 2024

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 25), marți 19 martie, ora 17:45: CSM Târgu Mureș - Dinamo.

Handbal. Cupa României, turul 2 (manșă unică), miercuri 20 martie, ora 15:00: CS Politehnica Iași – Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4 (etapa 18), vineri 22 martie, ora 15:00: CS Dinamo – CSM Flacăra Moreni. Stadion Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3), sâmbătă 23 martie, ora 18:00: Dinamo – SCMU Craiova

Polo. Superliga (etapa 12), sâmbătă 23 martie, ora 20:30: Dinamo - CSM Oradea

Volei feminin. Divizia A1, play-off (sferturi / meci 1 din 3) duminică 24 martie, 16:00: CSM Volei Alba Blaj – Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 26), duminică 24 martie, ora 19:00: Dinamo – FC Argeș Pitești