Noutăți:
Română (România)English (United Kingdom)
Home Haltere

Haltere

Secţia de Haltere CS Dinamo Bucureşti

Ultimul deceniu a adus... revigorarea și medaliile!

 

Secţia de haltere a fost înfiinţată în 1948 de către Gheorghe Piticaru, căruia i s-a alăturat Alexandru Cosma, cel care a câştigat şi primul titlu de campion naţional (maestru al sportului în 1953) chiar în acel an. Ca antrenor, Alex Cosma a format şi descoperit mulţi campioni şi recordmani naţionali.

Printre halterofilii reprezentativi ai secţiei merită să-i enumerăm pe Gheorghe Mănăitescu, Gheorghe Purcărea, Gheorghe Teleman, Gheorghe Enciu, Petre Teodor.

 

Cel mai important dintre sportivii reprezentativi ai secţiei a fost Andrei Socaci. El este cel care a realizat un palmares remarcabil (6 medalii de aur la Campionatele Europene în 1985 şi 1986, vicecampion olimpic în 1984, 12 medalii la Campionatele Mondiale, 15 medalii la Campionatele Europene). În 1987, Constantin Urdaş obţine o medalie de bronz la Campionatele Mondiale. Halterofilii Andrei Socaci, Gheorghe Mincu, Gheorghe Teleman au primit distincţia de Maestru Emerit al sportului, iar Alex Cosma cea de Antrenor Emerit.

În anul 2000, a fost reorganizată secţia de haltere a C.S. Dinamo Bucureşti prin aducerea antrenorilor Balazs Ficzi şi Anton Ficzi, împreună cu antrenorul şi fostul mare sportiv dinamovist Andrei Socaci.

Între anii 2000-2011, ei au descoperit o serie de campioni şi recordmani, cum ar fi: Claudiu Heghedus, Ninel Miculescu, Paul Stoichita, Alberto Ivan... In aceeasi perioada, la Dinamo, au fost adusi halterofili de exceptionala valoare, precum Adrian Jigau, apoi Valeriu Calancea.

Aceştia au adus un număr impresionant de medalii clubului nostru şi au fost recompensaţi cu distincţia de Maestru Emerit al sportului, iar antrenorul Anton Ficzi, cu distincţia de Antrenor Emerit, în anul 2005.

Ar mai fi, desigur, de accentuat si faptul ca, între 2000-2014, aceasta secţie a clubului Dinamo a avut halterofili clasaţi în primii trei sportivi ai Federaţiei Române de Haltere la finele fiecarui an!

Concluzionând, secţia de haltere a C.S. Dinamo Bucureşti are un palmares internaţional remarcabil. Şi, mai ales, are un viitor cert!

 

 

Haltere Palmares
Jocurile Olimpice
1/IV, 1/VI
Campionate Mondiale
27 medalii (9 aur, 6 argint, 12 bronz)
Campionate Europene
62 medalii (22 aur, 19 argint, 21 bronz)
Campionate Balcanice
86 medalii (33 aur)

 

Baza de date sportivi CS Dinamo - Secţia de haltere

 
 
HALTERE. Cupa României – senori: Dumitru Breahnă și Daniela Manea – locul 1

Breahna_si_ManeaSportivii de la secția de haltere a CS Dinamo (antrenori Anton Ficzi și Valeriu Calancea) au încheiat cu rezultate remarcabile participarea la Cupa României pentru seniori, competiție desfășurată la Bascov (Argeș). Cele mai bune performanțe au fost obținute de Daniela Manea și Dumitru Breahnă (foto), clasați pe locul întâi.

Read more... [HALTERE. Cupa României – senori: Dumitru Breahnă și Daniela Manea – locul 1]
 
 
HALTERE. Cristian Luca și Dumitru Breahnă, victorii spectaculoase la Cupa României pentru tineret de la Onești

haltere_Cupa_Rom_tineret_1Halterofilii de la CS Dinamo, antrenați de Anton Ficzi și Valeriu Calancea, au avut evoluții foarte bune la Cupa României pentru tineret (U23), desfășurată la Onești. Cristian Luca (categoria 55 kg) și Dumitru Breahnă (cat. 102 kg / foto, alături de antrenorul Anton Ficzi) s-au impus la categoriile lor de greutate, cu performanțe remarcabile.

Read more... [HALTERE. Cristian Luca și Dumitru Breahnă, victorii spectaculoase la Cupa României pentru tineret de la Onești]
 
   
HALTERE. La numai 13 ani, locul II la Cupa României Under 20

Angelica_Piri_Cupa_Rom_J20_2021Secția de haltere de la CS Dinamo (antrenori, Anton Ficzi și Valeriu Calancea) a participat cu o echipă foarte tânără la Cupa României pentru juniori I (U20), desfășurată în perioada 19-23 aprilie la Bascov (Argeș). La numai 13 ani, Angelica Piri a reușit să se claseze pe locul 2 la categoria 45 kg, cu un total de 94 kg. Pe podium a urcat și Dorian Frâncu (16 ani), la categoria 109 kg.

Read more... [HALTERE. La numai 13 ani, locul II la Cupa României Under 20]
 
 
HALTERE. Cristian Luca - locul 6 la Campionatele Europene de la Moscova

Luca_CE_2021Halterofilul dinamovist Cristian Luca s-a clasat pe locul 6 la totalul olimpic la Europenele de la Moscova, în cadrul categoriei 55 kg, cu o performanță de 237 kg. Luca a concurat duminjică, 4 aprilie, și a încheiat concursul cu 107 kg la smuls (locul 6) și 130 kg la procedeul aruncat (locul 4). Cristian Luca (22 de ani) este antrenat de Anton Ficzi și Valeriu Calancea.

 

Read more... [HALTERE. Cristian Luca - locul 6 la Campionatele Europene de la Moscova]
 
   

Page 1 of 18

<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>

Program Competitional

Săptămâna 19-25 iulie 2021

JOCURILE OLIMPICE TOKYO 2020

Joi, 22 iulie

FOTBAL. Honduras - România (ora 14:00)


Vineri, 23 iulie

Festivitatea de deschidere: ora 14:00 (TVR 1)

CANOTAJ. Serii în probele de dublu vâsle masculin (ora 4:30 în România) și dublu vâsle feminin (ora 5:00)

 

Sâmbătă, 24 iulie

BASCHET 3x3 feminin: România – China (ora 4:40); România – Japonia (ora 8:25)

GIMNASTICĂ. Calificări masculin (ora 4:00)

BOX. Feminin, turul 1 – tabloul de 32 (ora 5:00)

CICLISM. Cursa de șosea, masculin (ora 5:00)

SCRIMĂ. Sabie masculin și spadă feminin (începând cu ora 3:00)

CANOTAJ. Recalificări la dublu vâsle masculin și dublu vâsle feminin (ora 3:30); Serii la dublu rame feminin (ora 3:50), dublu rame masculin (ora 4:20), dublu vâsle categorie ușoară feminin (ora 4:50), 4 rame feminin (ora 5:50), 4 rame masculin (ora 6:10)

TIR. Pușcă 10 metri aer comprimat feminin (Laura Ilie), calificări (ora 2:30); finala (ora 4:45)

TENIS DE MASĂ. Turul 1 masculin și feminin – individual (ora 3:00), dublu mixt


Duminică 25 iulie

BASCHET 3x3 feminin: România – Italia (ora 4:40); România – SUA (ora 11:30)

GIMNASTICĂ. Calificări feminin – Larisa Iordache (ora 4:00) -

FOTBAL. România – Coreea de Sud (ora 14:00)

JUDO. Categoria 52 kg feminin (începând cu ora 5:00)

CANOTAJ. Recalificări la dublu rame masculin, dublu rame feminin (ora 3:40), dublu vâsle categorie ușoară (ora 4:20); Serii la 8+1 masculin (ora 5:00) și 8+1 feminin (ora 5:20).

ÎNOT. Serii la 200 de metri liber (ora 13:22) și la 100 m spate – Robert Glință (ora 14:19)

TENIS DE MASĂ. Dublu mixt – sferturi de finală (ora 4:00); turul 2 masculin și feminin – individual (ora 8:00)

Agrement Tenis de Masa

Agrement Natație

ANUNT

IN ATENȚIA PARTENERILOR CS DINAMO

Plățile se pot face și prin transfer bancar

Beneficiar: Clubul Sportiv Dinamo București

Banca Transilvania

Swift: BTRLRO22

Cod client: 3926194

Cont curent (ron): RO85BTRLRONCRT0392619401

Accesarea serviciilor oferite de CS Dinamo (inițiere sportivă, agrement...) se va face pe baza extrasului de cont (printat).

• Program casierie în zilele de 1 și 2 iulie: până la ora 12:00, plățile se vor face la casieria din sediul central sau prin transfer bancar; după ora 12:00 este deschisă casieria din incinta bazinului acoperit.  În zilele de 3 și 4 iulie, programul casieriei de la bazinul acoperit este 8:00 - 20:00.

• Începând cu data de luni, 5 iulie, plățile pentru accesul în bazinele CS Dinamo se vor face doar la casieria bazinului acoperit pe toată perioada zilei.

 

Agrement Fitness

Hidrokinetoterapie

Ghid informare

Ghid_informare_DGA

Initiere/Agrement Tenis

Agrement Atletism

Agrement Fotbal

Online Guests

We have 208 guests online