Home Haltere

Haltere

Haltere. Cristian Luca – locul 10 la Mondialele de tineret

luca_si_maneaCei doi halterofili de la CS Dinamo prezenți la Campionatele Mondiale de tineret din Japonia și-au încheiat evoluțiile. Cristian Luca (18 ani) a concurat vineri și a încheiat competiția cu 220 kg (locul 10), în timp ce Robert Manea (19 ani) a evoluat sâmbătă, punctând numai la smuls. La aruncat a riscat totul pentru o medalie, ratând la 146 kg și 147 kg (de două ori).

Read more... [Haltere. Cristian Luca – locul 10 la Mondialele de tineret]

Haltere. Generatia de maine, 10 medalii la CN de juniori II si III

IMG_6518Tinerii halterofili de la CS Dinamo (antrenori, Anton Ficzi și Valeriu Calancea) au obținut rezultate promițătoare la Campionatele Naționale de juniori II și III, competiție desfășurată la Botoșani. Sportivii dinamoviști au urcat de 10 ori pe podiumul de premiere, cel mai bun rezultat fiind realizat de Daniel Tudor (categoria 36 kg / juniori III), campion la smuls, cu un rezultat de 38 kg.

Read more... [Haltere. Generatia de maine, 10 medalii la CN de juniori II si III]

Haltere. Daniela Manea a castigat Cupa Romaniei la tineret

ficzi_si_daniela_manea.jpgSecția de haltere a Clubului Sportiv Dinamo (antrenori, Anton Ficzi și Valeriu Calancea) a obținut un trofeu la Cupa României pentru tineret, competiție ce s-a desfășurat la Onești. Daniela Manea (+90 kg) s-a impus la categoria ei de greutate, cu un total de 170 kg (75 kg smuls și 95 kg aruncat).

Read more... [Haltere. Daniela Manea a castigat Cupa Romaniei la tineret]

rosu_si_cernei.jpgSecția de haltere a CS Dinamo (antrenori – Anton Ficzi și Valeriu Calancea) adună trofee pe bandă rulantă. La ultima competiție oficială de seniori, Cupa României, dinamoviștii au obținut șase clasări pe podium: trei locuri întâi, două poziții secunde și un loc trei. Competiția s-a desfășurat la Bascov (Argeș), în perioada 18-21 aprilie.

Read more... [Haltere. Manea Daniela, Cristian Luca si Alexandru Rosu, invingatori la Cupa Romaniei]

Haltere. Juniorii dinamovisti, rezultate frumoase la Cupa Romaniei

luca_Cupa_Rom_2017Halterofilii dinamoviști au avut o evoluție frumoasă la Cupa României pentru juniori I (20 de ani) și juniori III (9-12 ani), dovedind că se află într-un real progres. Sportivii antrenați de Anton Ficzi și Valeriu Calancea au obținut, la competiția desfășurată la Bascov (20-24 martie), trei locuri 1, un loc 2 și unul 3.

Read more... [Haltere. Juniorii dinamovisti, rezultate frumoase la Cupa Romaniei]