Home Atletism

Atletism

Atletism. Marian Oprea, locul șase la Mondiale în proba de triplusalt

Oprea_01Valorosul atlet dinamovist Marian Oprea s-a clasat pe locul șase la Campionatele Mondiale de la Beijing (China), rezultatul său fiind până în acest moment cel mai bun al delegației României. În vârstă de 33 de ani, Marian Oprea s-a calificat în finala probei de triplusalt cu al treilea rezultat (17,07 metri), însă în ultimul act cea mai bună săritură a sa a fost de 17,06 metri, performanță reușită din prima încercare. Podiumul probei: 1. Christian Taylor (SUA, 18,21 m), 2. Pablo Pichardo (Cuba / 17,73 m), 3. Nelson Evora (Portugalia / 17,52 m).

CS Dinamo, 28 august 2015

Atletism. Marian Oprea s-a calificat în finala Campionatelor Mondiale

Oprea_01Valorosul sportiv de la CS Dinamo, port-drapelul atletismului românesc în acest moment, și-a asigurat calificarea în finala probei de triplusalt la Campionatele Mondiale de la Beijing din prima încercare, cu o săritură de 17,07 metri (baremul de calificare în finală a fost 17,00 m). Rezultatul de miercuri este cel mai bun pentru Marian Oprea în acest sezon și a fost a treia performanță din calificările de la Mondiale, după Pedro Pichardo (Cuba / 17,43 m) și Christian Taylor (SUA / 17,28 m). Finala are loc joi.

CS Dinamo, 26 august 2015, ora 9:45

Atletism. CS Dinamo - trei medalii la Balcaniada de la Pitești

morosanuAtleții de la CS Dinamo au cucerit trei medalii la cea de a 74-a ediție a Balcaniadei de atletism, competiție desfășurată pe 1-2 august la Pitești. În lipsa vedetei Marian Oprea, care nu și-a putut face săriturile după ce a resimțit unele dureri la picior, pe podium au urcat Angela Moroșanu - locul 2 la 400 mg (57,88 sec.), Attila Nagy - locul 2 la 400 mg (51,29 sec) și Andreea Huzum - locul 3 la greutate (15,52 metri). La înălțime, MIhai Donisan s-a clasat pe locul 4 (2,20 metri).

CS Dinamo, 03 august 2015, ora 19:12

Atletism. Dinamo - patru titluri la seniori și unul la tineret la Naționale

Oprea_01Atleții de la CS Dinamo au cucerit patru titluri naționale de seniori și unul de tineret la Campionatele Naționale de atletism, desfășurate în zilele de 25 și 26 iulie la Pitești. Cel mai valoros atlet român al momentului, Marian Oprea, și-a respectat statutul și s-a impus fără probleme în proba favorită, triplusalt, cu un rezultat de 16,89 metri, reușit din prima săritură. A și fost de altfel singura lui încercare la triplusalt.

Read more... [Atletism. Dinamo - patru titluri la seniori și unul la tineret la Naționale]

Atletism. Patru locuri întâi la etapa națională de la Pitești

morosanuAtleții de la CS Dinamo București au luat startul pe 27 și 28 iunie la etapa a doua a Campionatului Național de atletism – seniori, competiție desfășurată la Pitești. Patru dintre sportivii ”alb-roșii” au câștigat probele la care au concurat. Angela Moroșanu (foto, prim-plan) s-a impus la 400 mg, Mihai Donisan și-a confirmat statutul de favorit la înălțime, Andreea Huzum și-a trecut în cont victoria la greutate, iar Attila Csongor a fost cel mai rapid pe distanța de 400 mg.

Read more... [Atletism. Patru locuri întâi la etapa națională de la Pitești]

Page 1 of 7

<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 Next > End >>

Elisabeta Lipă

Săptămâna 31 august – 06 septembrie 2015

Arte marțiale. Cupa României, 05 septembrie, Voluntari

Canotaj. Campionatele Mondiale de seniori, 30 august – 09 septembrie, Aiguebelette, Franța

Kaiac-canoe. Campionatele Naționale de tineret, 31 august – 01 septembrie, Bascov

Handbal. Liga Națională masculină (etapa 4), 02 septembrie, ora 18:00: Dinamo București – CS Danubius Galați.

Handbal. Cupa EHF (turul 1 preliminar, manșa întâi), 05 septembrie, ora 18:00: Dinamo București – Energia Pandurii Tg. Jiu

Rugby. Cupa Regelui, meciul pentru locurile 5-6 (retur), 05 septembrie, ora 10:00: Dinamo București – Steaua București. Stadion Florea Dumitrache – Dinamo

Baschet. Meciuri de pregătire. Sâmbătă, 05 septembrie (ora 18:00): BCMU Pitești – Dinamo (se joacă la Pitești). Duminică, 06 septembrie (ora 17:00): Dinamo – Energia Tg. Jiu (se joacă în Sala Dinamo).

Polo. Meciuri de pregătire la Kranevo (Bulgaria), 01-03 septembrie: Sintez Kazan (Rusia) – Dinamo București