Home Atletism

Atletism

ATLETISM. Ana Maria Visan, campioană națională de cadeti 2022

2022_Nico_Grasu_si_Ana_Maria_VisanAtleta Ana Maria Vișan (16 ani), sportivă antrenată de Nicoleta și Costel Grasu, a câștigat titlul național de cadeți U18 la Campionatul Național desfășurat în zilele de 28 și 29 mai pe stadionul Nicolae Dobrin din Pitești. Ana Maria Vișan a avut un rezultat maxim de 40,03 metri. Încă doi sportivi au urcat pe podiumul de premiere: Ilinca Măcărescu - locul 3 la greutate cu 12,27 m și Tudor Ghiță (sportiv antrenat de Carmen Botea) - locul 3 la triplusalt cu 13,77 m.

Read more... [ATLETISM. Ana Maria Visan, campioană națională de cadeti 2022]

Rares_Toader_Grecia_2022Atletul olimpic dinamovist Rareș Toader (25 de ani) s-a impus la meetingul de la Kefalonia (Grecia, în proba de aruncare a greutății. Cel mai bun rezultat al lui Rareș a măsurat 20,71 metri - record al competiției și totodată season best pentru atletul dinamovist. “Sunt mulțumit, este un rezultat bun pentru primul concurs in aer liber”, a declarat Rareș Toader.

Read more... [ATLETISM. Atletul dinamovist Rareș Toader a câștigat concursul de la Kefalonia (Grecia)]

ATLETISM. Ancuța Bobocel Lădaru, campioană națională la semimaraton

Ancuta_Bobocel_semimaratonAncuța Bobocel Lădaru (CS Dinamo) este noul lider național la semimaraton. Odată cu „OMV Petrom Bucharest Half Marathon” desfășurat pe 8 mai în București, s-a organizat și Campionatul Național la semimaraton. La feminin, pe prima treaptă a podiumului de premiere a urcat Ancuța Bobocel Lădaru (1h13:39).

Read more... [ATLETISM. Ancuța Bobocel Lădaru, campioană națională la semimaraton]

Bobocel_1La finele săptămânii trecute, cei mai valoroși alergători de distanțe lungi din țară au luat startul la Târgu Jiu la Campionatul Național de 5000 m și 10000 m. În proba de 5000 m, atleta dinamovistă Ancuța Bobocel Lădaru s-a clasat pe locul 2, cu timpul de 16:26. Săptămână aceasta, Ancuța va alerga la Campionatul Național de semi-maraton în cadrul competiției OMW PETROM București.

Read more... [ATLETISM. Ancuța Bobocel Lădaru – vicecampioană națională în proba de 5.000 de metri]

ATLETISM. Ancuta Lădaru Bobocel – locul 3 la Balcaniadă

Ancuta_Bobocel_Balcaniada_2022La câteva zile după ce a câștigat titlul național indoor la 3000 de metri, atleta dinamovistă Ancuța Lădaru Bobocel (34 de ani) a luat startul la Campionatul Balcanic indoor de la Istanbul. Ancuța a alergat doar la 3000 de metri, probă la care s-a clasat pe locul 3, cu un timp de 9:17,89.

Campionatul Balcanic s-a desfășurat pe 6 martie.

Page 2 of 22

<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>

15-21 august 2022

HANDBAL. Supercupa României Baucem la masculin, 18 august, ora 17:30: DINAMO – Steaua. Sala Polivalentă București

RUGBY. Liga Națională, play-off (etapa 2), 20 august: DINAMO – CSM Știința Baia Mare. Stadion Florea Dumitrache

ATLETISM. Campionatul European, 15-21 august, Munchen

CICLISM. Campionatul European elite, 15-20 august, Munchen

GIMNASTICĂ. Campionatul European, 15-21 august, Munchen

INOT. Campionatul European, 11-18 august, Roma

ANUNT

• În perioada 13-31 august, bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo se va închide pentru lucrări de igienizare. În această perioadă, activitatea sportivă, de inițiere și de agrement se va desfășura în bazinul în aer liber din Complexul Sportiv Dinamo.