Home Atletism

Atletism

Rares_Toader_Gladiator_Cupa_EuropeiRezultat de excepție în prima zi a Cupei Europei la aruncări de la Split (Croația). Sportivul dinamovist Rareș Toader a cucerit medalia de aur în proba de aruncare a greutății, cu o performanță de 20,83 m (personal best)! Este al doilea concurs în sezonul de aer liber pentru Rareș și al doilea record personal (primul a fost la Grand Prixul de aruncări de la București).

Read more... [ATLETISM. Rareș Toader, medalie de AUR la Cupa Europei de la Split, cu Personal Best (20,83m)!]

Rares_Toader_Grand_Prix_Buc_24.04.2021Atletul dinamovist Rareș Toader (23 de ani) și-a făcut debutul în sezonul în aer liber la Grand Prixul de aruncări de pe Stadionul Iolanda Balaș Soeter din București, desfășurat pe 24 aprilie. Într-o formă excelentă, Rareș a reușit un concurs bun, cu un maxim de 20,74 m la aruncarea greutății (personal best în aer liber). ”Sunt extrem de mulțumit și încrezător”, a declarat Rareș, sportiv antrenat de Sorin Tirichiță.

Read more... [ATLETISM. Rareș Toader începe excelent sezonul în aer liber: 20,74 metri (Personal Best)]

Ana_Maria_Visan_7_2021Sportiva dinamovistă Anas Maria Vișan (15 ani) și-a reconfirmat valoarea la Campionatul Național de aruncări lungi U18, U16 și copii desfășurat la Arad, pe 2-3 aprilie. Sportiva antrenată de Nicoleta și Costel Grasu a câștigat două medalii la aruncarea discului: aur la U16 (37,08m) și argint la U18 (38,48m). Ana Maria este campioană și la aruncarea greutății.

Read more... [ATLETISM. Ana Maria Vișan – campioană națională U16 și vicecampioană U18 la aruncarea discului]

ATLETISM. Răzvan Roman, campion național la heptatlon

razvan_roman_campionFinala Campionatului Național de probe combinate pentru seniori, tineret (U23), U20, U18 și U16, competiție desfășurată la București, în zilele de 19 și 20 martie, i-a prilejuit atletului dinamovist Răzvan Roman cucerirea unui nou titlu național la heptatlon. Totalul realizat de cel mai complet atlet român a fost de 5067 puncte.

Read more... [ATLETISM. Răzvan Roman, campion național la heptatlon]

ATLETISM. Costi Zanfir, campion național de tineret la disc

costi_zanfir_CN_disc_2021_iarnaAtleții de la secția de aruncări de la CS Dinamo (antrenori, Nicoleta și Costel Grasu) au făcut o figură frumoasă la Campionatul Național de aruncări lungi de iarnă, desfășurat pe Arena ”Iolanda Balaș Soter” din București. La disc băieți, Costi Zanfir a câștigat titlul la tineret, cu 51,65 metri (record personal), iar Robert Ilisei s-a clasat pe locul 3. La disc feminin (tineret), Alexandra Baltazar s-a clasat pe locul 3, cu 45,55 m (de asemenea record personal).