Home Gimnastică feminin

Gimnastică feminin

Gimnastică – Campionatele Mondiale Anvers 2013, Belgia, la final

Larisa_Iordache__barna__01Sportiva Clubului Sportiv Dinamo București, Larisa Iordache, a câștigat medalia de bronz la sol la Campionatele Mondiale din Belgia.

Deși Federația Română de Gimnastică nu își propusese, în acest an, câștigarea vreunei medalii la acest Campionat Mondial de gimnastică artistică, dinamovista Larisa Iordache a reușit să ne bucure cu o medalie de bronz la sol.  Medalia de aur i s-a acordat gimnastei americane, Simone Miles (nota 15.000), urmată de medaliata de argint a italiancei Vanessa Ferrari (nota 14.633), iar pe locul trei Larisa Iordache a urcat pe treapta a treia a podiumului la sol, unde a fost notată cu 14.600.

Larisa Iordache s-a calificat în trei finale, ceea ce este o performață în sine, a câștigat medalia de bronz la sol printr-o evoluție minunată. Gimnasta Clubului Sportiv Dinamo București a dovedit, încă o dată, capacitate de concentrare și o mare ambiție. Cu siguranță, locul lui Sandra Izbaşa ar fi fost tot pe podium după execuția ireproșabilă din finală, dacă nu s-ar fi dezechilibrat după aterizare la ultima diagonală.

Felicitări, Larisa!

Autorul articolului: George Vescan. Foto: Mihai Neacşu - CS Dinamo, 7 octombrie 2013, ora 930

Gimnastica - Campionatele Mondiale de la Anvers 2013, Belgia

Gim__06Sandra Izabaşa şi Larisa Iordache sunt calificate la Campionatul Mondial de Gimnastică Artistică, în finala individual compus.

Finala va fi transmisă, în exclusivitate în România, la TVR 1, TVR HD şi online, pe TVR+, astfel:

• probele de individual feminin vor fi difuzate vineri, 4 octombrie, ora 21.00
  • finalele pe aparate sunt programte pentru zielele de 5 şi 6 octombrie, de la ora 15.30.

Gimnastele Larisa Iordache (C.S. Dinamo Bucureşti) şi Sandra Izbaşa (C.S.A. Steaua), vor lupta pentru medalii la acest campionat mondial, deşi Federaţia Română de Gimnastică nu avea ca obiectiv medalie la această competiţie.

În urma notelor din subdiviziunile de calificări, dinamovista Larisa Iordache a obţinut locul patru şi dreptul de a evolua în finala de la individual compus, precum şi în finalele pe aparate de la sol şi bârnă - unde a obţinut cea mai bună notă din calificări. Sandra Izbaşa, cea mai experimentată gimnastă din lotul de trei sportive deplasat de Romania la Anvers, a evoluat doar la sol şi s-a calificat în finală de pe locul al doilea.

Misiunea gimnastelor noastre nu este uşoară. Dinamovista Larisa Iordache participă pentru prima oară la un campionat mondial, iar Sandra Izbaşa nu are în palmares nici o medalie mondială, deşi aceasta este campioană olimpică. România nu a mai luat medalii la mondialele de gimnastică din 2010, când Ana Porgras a obţinut aur la bârnă, iar Diana Chelaru s-a clasat a doua la sol.

Le urăm mult succes gimnastelor noastre!

Gimnastica feminin - Campionatul national pentru junori categ. 4, Buzau 2013

C.S.Dinamo București a câștigat titlul național pe echipe!

dinamo3În perioada 24-25 mai 2013, la Buzău s-a desfășurat Campionatul Național de Gimnastică Artistică. Competiția a fost destinată gimnastelor de categoria IV, nivelul 1 și 2. Reprezentantele a 11 cluburi din România au concurat pentru titlul național. Gimnastele dinamoviste au câștigând medalia de aur pe echipe, urmate de sportivele de la CSS1 Timișoara și CSS 1 Constanța. Echipa de gimnastică C.S. Dinamo București a fost formată din sportivele: Alexandra Bogdan, Antonia Duță, Maria Pană, Aida Șapira, Elena Trandafir.

La finalele pe aparate - Nivel 2, Maria Pană a fost revelația concursului câștigând 3 medalii de aur iar Elena Trandafir o încurajatoare medalie de bronz. La Nivelul 1, talentata dinamovista Antonia Duță a câstigat 3 medalii de argint.

Read more... [Gimnastica feminin - Campionatul national pentru junori categ. 4, Buzau 2013]

Gimnastică – Interviu cu Larisa Iordache

Interviu realizat de George Vescan

imageLarisaLarisa Iordache a fost revelația delegației române la acest campionat european. A cucerit medalia de aur la bârnă şi trei medalii de argint, la sol, individual-compus şi sărituri din totalul celor 7 medalii europene caștigate de delegația romană.

George Vescan: Larisa, prin câștigarea a trei medalii de argint dar mai ales pentru medalia de aur la bârnă ai trezit un sentiment de mândrie natională și încredere în viitorul gimnasticii românești. Cum ai perceput acest val de simpatie?

Larisa Iordache: Eu sunt româncă și sunt mândră de asta. Sunt bucuroasă deoarece sunt oameni care mă susțin și mă iubesc necondiționat. Pentru mine contează să mă cunoască lumea într-un mod onorabil, făcând tot cea ce pot pentru a câștiga medalia de aur.

Read more... [Gimnastică – Interviu cu Larisa Iordache]

Gimnastica - Campionatele europene de la Moscova, 2013, ultima zi

premiere-sol1111Bilanțul ultimei zile: 5 medalii pentru sportivii dinamoviști - una de aur, 3 de argint și una de bronz!

Dinamovistele Larisa Iordache și Diana Bulimar au câștigat medalii de aur, respectiv argint medalie de argint la bârnă, poziția a 3-a fiind ocupată de către rusoaica Anastasia Grişina. Sportivele dinamoviste au fost detașat cele mai bune la acest aparat. Larisa Iordache a câștigat aurul cu cel mai dificil exercițiu de 6,4 și a totalizat 15,266 puncte, în vreme ce Diana Bulimar, cu un exercitiu de dificultate 6,00, a acumulat 14,833 puncte. La același aparat Anastasia Grişina din Rusia a câștigat medalia de bronzcu un punctaj de 14,366. Locurile 4 – 8 au fost ocupate după cum urmează: 4. Carlotta Ferlito (Italia) 14,066; 5. Katarzyna Jurkowska (Polonia) 13,866;  6. Rubi Harrold (Marea Britanie) 13,633;  7. Elisa Meneghini (Italia) 13,133; 8. Olena Vasilieva (Ucraina) 9,933.

La sol, Diana și Larisa au câștigat argintul, respectiv bronzul european. Deși ne-a oferit ceea ce ne doream totți, adică o medalie de aur, Larisa  nu a avut timp de prea multă bucurie pentru că următoarea probă - și ultima – respectiv solul, i-a captat toată atenția sportivei noastre. Cu o execuție de excepție, a câștigat încă o medalie de argint pentru România (14.733 pct.). Nici Diana Bulimar nu s-a lăsat mai prejos și, cu un exercitiu foarte bun, a obținut medalia de bronz (24.533 pct.). Titlul european la acest aparat a fost obținut de către Ksenia Afanaseva, din Rusia, cu un punctaj de 15.166.

La sărituri, dinamovistul Flavius Koczi a adus cea de-a 3-a medalie de argint pentru România. Flavius, care a obținut 14.887 pct., a fost devansat doar de rusul Denis Abliazin care a câștigat detașat medalia de aur cu cele 15.408 pct., fiind urmat la mică distanță de armeanul Artur Davtian care, cu cele 14.866 pct., a obținut bronzul european.

Autorii articolului: George Vescan și Florin Nan. Foto: www.romgym.ro – CS Dinamo, 21 aprilie 2013, ora 2130

Page 21 of 24

<< Start < Prev 21 22 23 24 Next > End >>

Săptămâna 25-31 martie 2024

Handbal. EHF European League, play-off (meci tur), marți 26 martie, ora 19:45: Dinamo – Bjerringbro-Silkeborg (Danemarca). Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), miercuri 27 martie, ora 18:00 SCMU Craiova – Dinamo. În cazul în care Craiova câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, ora 18:00, în Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 13), miercuri 27 martie, ora 20:30: Dinamo – Hello Sport. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), joi 28 martie, ora 17:00: Dinamo – CSM Volei Alba Blaj. În cazul în care Dinamo câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, la Blaj

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 1), vineri 29 martie, ora 15:00: CS Dinamo – SCM Dunărea Giurgiu. Stadion Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 27), vineri 29 martie, ora 18:00: CSM CSU Oradea - Dinamo

Rugby. Cupa României (semifinală), sâmbătă 30 martie, ora 13:00: Dinamo – CSM Știința Baia Mare. Stadion Arcul de Triumf

În data de 27 martie a.c., pista de atletism din Complexul Sportiv Dinamo NU este disponibilă pentru public.

Sâmbătă, 30 martie a.c., bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo NU este disponibil pentru public.