Home Baschet masculin Baschet. LNBM-etapa 30. Victorie de play-off

Baschet. LNBM-etapa 30. Victorie de play-off

Dinamo - BC Timișoara 80-77 (15-16, 26-24, 19-21, 20-16)

din-tim_et_8Baschetbaliștii de la Dinamo și-au asigurat un loc în sferturile de finală ale Ligii Naționale (play-off) după o victorie pe muchie de cuțit, obținută astăzi, pe teren propriu, în fața formației BC Timișoara, scor 80-77. Alb-roșiii au fost nevoiți să se întrebuințeze pentru a se impune în fața unei formații venite la București pentru a se bate pentru a scăpa din zona fierbinte a clasamentului. Meciul a avut un final dramatic și s-a jucat până în ultima secundă.

Cu un minut și 40 de secunde înainte de final, scorul a fost egal, 75-75. Fiecare echipă a irosit ulterior ocazii, iar câștigătoarea s-a decis la aruncările libere forțate de greșeli personale. Dinamo acumulează 44 de puncte și nu mai poate pierde locul de play-off. Singura necunoscută este numele adversarei: Steaua sau CSM Oradea.

Marcatori în meciul cu Timișoara: Sutalo 19, Sulovic 17, Dahlman 13, Babkauskas 12, Marinov 8, Orbeanu 6, Corpodean 3, Balaban 2.

CS Dinamo, 30 martie 2016

Săptămâna 18-24 octombrie 2021

Handbal. EHF Champions League (etapa 5), 21 octombrie, ora 18:45 (ora României): HC Motor (Ucraina) – DINAMO (Digisport, Telekomsport, Look Sport)

Handbal. Liga Națională (etapa 8), 23 octombrie, ora 11:00: SCM Politehnica Timișoara – DINAMO (TVR 2 Live)

Baschet. Liga Națională de Baschet Masculin (etapa 5), 22 octombrie, ora 17:45: U BT Cluj-Napoca – DINAMO (Digisport Live)

Polo feminin. Campionatul Național de senioare, Turneul 1, 21-24 octombrie, Bazinul Floreasca (București)

Volei masculin. Cupa României (faza I, retur), 20 octombrie, ora 15:30: DINAMO - Rapid

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 3), 22 octombrie, ora 15:30: DINAMO - Steaua

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 3), 25 octombrie, ora 17:00: DINAMO – Rapid

Scrimă. Campionatul Național de tineret la sabie - echipe, 17-19 octombrie, București