Home Baschet masculin Baschet. LNBM-etapa 30. Victorie de play-off

Baschet. LNBM-etapa 30. Victorie de play-off

Dinamo - BC Timișoara 80-77 (15-16, 26-24, 19-21, 20-16)

din-tim_et_8Baschetbaliștii de la Dinamo și-au asigurat un loc în sferturile de finală ale Ligii Naționale (play-off) după o victorie pe muchie de cuțit, obținută astăzi, pe teren propriu, în fața formației BC Timișoara, scor 80-77. Alb-roșiii au fost nevoiți să se întrebuințeze pentru a se impune în fața unei formații venite la București pentru a se bate pentru a scăpa din zona fierbinte a clasamentului. Meciul a avut un final dramatic și s-a jucat până în ultima secundă.

Cu un minut și 40 de secunde înainte de final, scorul a fost egal, 75-75. Fiecare echipă a irosit ulterior ocazii, iar câștigătoarea s-a decis la aruncările libere forțate de greșeli personale. Dinamo acumulează 44 de puncte și nu mai poate pierde locul de play-off. Singura necunoscută este numele adversarei: Steaua sau CSM Oradea.

Marcatori în meciul cu Timișoara: Sutalo 19, Sulovic 17, Dahlman 13, Babkauskas 12, Marinov 8, Orbeanu 6, Corpodean 3, Balaban 2.

CS Dinamo, 30 martie 2016

Săptămâna 29 noiembrie - 5 decembrie 2021

Handbal. EHF Champions League (etapa 9), 2 decembrie, ora 19:45: Telekom Veszprem HC – Dinamo

Volei masculin. CEV Cup (16-imi de finală / tur), 1 decembrie, ora 17:00: Dinamo – United Volleys Frankfurt (Ger). Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 9), 4 decembrie, ora 17:00: Dinamo – Olimpia Titanii București. Sala Dinamo

Volei feminin. Cupa României (faza a II-a, tur), 1 decembrie, ora 13:00: Dinamo – CSO Voluntari

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 9), 4 decembrie, ora 13:00: Dinamo – CS Medgidia. Sala Dinamo