Home Handbal masculin Handbal. Dinamo a câștigat Supercupa României. Răzvan Gavriloaia – MVP-ul meciului de la Brașov

Supercupa 2019: Dinamo – Poli Timișoara 26-24 (13-10)

Handbal_-_Supercupa_2019_OKCampioana și-a pus în vitrină primul trofeu al sezonului 2019-2020. Este al optulea trofeu al echipei de la relansarea din 2015, dintre care trei sunt Supercupe ale României (plus patru titluri și o Cupă).

Handbaliștii de la Dinamo, campioni en titre, s-au impus în fața deținătoarei Cupei României la capătul unui meci în care ai dovedit că sunt echipa mai completă și mai valoroasă. Partida s-a desfășurat în Sala Dumitru Popescu Colibași din Brașov și a avut parte de o atmosferă frumoasă, creată de peste 400 de suporteri dinamoviști.

Cu Jamali și Vrankovic în trribune și cu Nantes Campos pe bancă, dar fără să fie folosit niciun moment, Dinamo a și-a pus în valoare încă de la început linia de 9 metri (unde au strălucit Kuduz, Bannour și Alouini). Când ”tunarii” au fost blocați, și-au intrat în rol extremele Nicu Negru și Răzvan Gavriloaia. Timișoara a trăit în prima parte prin reușitele interului stânga Milos Dragas.

Campionii s-au desprins din start la 6-3 și nu le-au mai oferit prea multe şanse adversarilor să revină. Dinamo a ţinut-o pe Poli la 2-3 goluri diferenţă până la finalul primei reprize şi la 3-4 goluri după pauză mai bine de 20 de minute. Savenco şi Mousavi au făcut şi cu această ocazie un joc foarte bun în apărare, motiv pentru care Poli nu prea a reuşit să joace cu pivotul, totul rămând pe rezolvările de la 9 metri.

Diferenţa maximă în meci a fost de 5 goluri, atinsă în două rânduri, 22-17 (min. 48) şi 23-18 (min. 50).

Pe final, Dinamo a mai redus motoarele în atac, însă portarul Saeid Heidarirad nu a lăsat garda jos și a blocat pe final încercările timișorenilor de a revenit pe tabelă la mai puțin de două goluri.

La final, Răzvan Gavriloaia a fost declarat MVP-ul meciului, primind un trofeu care-i răsplătește constanța și pasiunea pentru handbal și culorile alb-roșii.

Dinamo: Missaoui, Heidarirad, Lazăr – portari; Dima, Vujic, Alouini 7, Bannour 4, Savenco 1, Asoltanei, Hossu, Negru 3, Gavriloaia 4, Zulfic, Kuduz 6, Mousavi 1. Antrenor: Constantin Ştefan

Poli Timișoara: Varo, Babasafari – portari; Păiuş, V. Milosevic, Dragas 7, Trif, Neamţu, Pribanic 2, Sadoveac 2, Marijanovic 9, Şomlea, Irimescu, Cîmpan, Fenici 2, Baican, Năstăsie 2. Antrenor: Pero Milosevic

Dinamo a mai câștigat Supercupa României în 2016 și 2018.

Săptămâna 08-14 aprilie 2024

Fotbal. SuperLiga Romania, play-out (etapa 3), luni 8 aprilie, ora 20:30: Oțelul Galați – Dinamo 1948

Baschet. LNB Getica 95, play-off, sferturi de finală (meciurile 1 și 2), 10 aprilie și 12 aprilie (ora 19:00 în ambele zile): U BT Cluj Napoca – Dinamo. Se joacă sistem 3/5

Handbal. Liga Națională (etapa 21), miercuri 10 aprilie, ora 18:30: HC Buzău – Dinamo

Polo. Superliga, play-off semifinală (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 19:00: CSM Oradea – Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, semifinală 5-8 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 17:00: CSM București – Dinamo. Dacă Dinamo câștigă, meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, în Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, semifinală 1-4 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 18:00: Dinamo – Arcada Galați. Sala Dinamo. Dacă Dinamo câștigă meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, la Galați

Rugby. Liga Națională (etapa 1), sâmbătă 13 aprilie, ora 11:00: Dinamo – Rapid București. Stadion Florea Dumitrache Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 3), sâmbătă 13 aprilie, ora 17:00: CS Blejoi – CS Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 23), duminică 14 aprilie, ora 15:00: Potaissa Turda – Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 4), duminică 14 aprilie, ora 18:15: Dinamo 1948 – Poli Iași. Stadion Arcul de Triumf