Supercupa 2019: Dinamo – Poli Timișoara 26-24 (13-10)
Campioana și-a pus în vitrină primul trofeu al sezonului 2019-2020. Este al optulea trofeu al echipei de la relansarea din 2015, dintre care trei sunt Supercupe ale României (plus patru titluri și o Cupă).
Handbaliștii de la Dinamo, campioni en titre, s-au impus în fața deținătoarei Cupei României la capătul unui meci în care ai dovedit că sunt echipa mai completă și mai valoroasă. Partida s-a desfășurat în Sala Dumitru Popescu Colibași din Brașov și a avut parte de o atmosferă frumoasă, creată de peste 400 de suporteri dinamoviști.
Cu Jamali și Vrankovic în trribune și cu Nantes Campos pe bancă, dar fără să fie folosit niciun moment, Dinamo a și-a pus în valoare încă de la început linia de 9 metri (unde au strălucit Kuduz, Bannour și Alouini). Când ”tunarii” au fost blocați, și-au intrat în rol extremele Nicu Negru și Răzvan Gavriloaia. Timișoara a trăit în prima parte prin reușitele interului stânga Milos Dragas.
Campionii s-au desprins din start la 6-3 și nu le-au mai oferit prea multe şanse adversarilor să revină. Dinamo a ţinut-o pe Poli la 2-3 goluri diferenţă până la finalul primei reprize şi la 3-4 goluri după pauză mai bine de 20 de minute. Savenco şi Mousavi au făcut şi cu această ocazie un joc foarte bun în apărare, motiv pentru care Poli nu prea a reuşit să joace cu pivotul, totul rămând pe rezolvările de la 9 metri.
Diferenţa maximă în meci a fost de 5 goluri, atinsă în două rânduri, 22-17 (min. 48) şi 23-18 (min. 50).
Pe final, Dinamo a mai redus motoarele în atac, însă portarul Saeid Heidarirad nu a lăsat garda jos și a blocat pe final încercările timișorenilor de a revenit pe tabelă la mai puțin de două goluri.
La final, Răzvan Gavriloaia a fost declarat MVP-ul meciului, primind un trofeu care-i răsplătește constanța și pasiunea pentru handbal și culorile alb-roșii.
Dinamo: Missaoui, Heidarirad, Lazăr – portari; Dima, Vujic, Alouini 7, Bannour 4, Savenco 1, Asoltanei, Hossu, Negru 3, Gavriloaia 4, Zulfic, Kuduz 6, Mousavi 1. Antrenor: Constantin Ştefan
Poli Timișoara: Varo, Babasafari – portari; Păiuş, V. Milosevic, Dragas 7, Trif, Neamţu, Pribanic 2, Sadoveac 2, Marijanovic 9, Şomlea, Irimescu, Cîmpan, Fenici 2, Baican, Năstăsie 2. Antrenor: Pero Milosevic
Dinamo a mai câștigat Supercupa României în 2016 și 2018.
Foto: Alexandru Nitisor / ImagePlus
În perioda 31.05 - 1.06.2026 inclusiv, BAZINUL ESTE ÎNCHIS.
Abonamentele de înot agrement se prelungesc automat cu 2 zile (cu excepția AGR 365), iar şedințele de inițiere se reprogramează pe WhatsApp la 0740 100 030.
CS Dinamo vă urează o minivacanță frumoasă!

ANUNȚ PUBLICITAR privind transmiterea fără plată la alte instituții publice sau unități de cult religios recunoscute din România a unor mijloace fixe de resort auto (3 autovehicule) din cadrul Clubului Sportiv Dinamo București. Informațiile vor fi publicate pe 01.06.2026 AICI
ANUNȚ PUBLICITAR privind transmiterea fără plată la alte instituții publice sau unități de cult religios recunoscute din România a unor bunuri materiale de resort auto (piese de schimb) din cadrul Clubului Sportiv Dinamo București. Informațiile vor fi publicate pe 01.06.2026 AICI