Home Handbal masculin Handbal. Blazon respectat: al nouălea meci fără înfrângere

Handbal. Blazon respectat: al nouălea meci fără înfrângere

Liga Campionilor, etapa 9: Dinamo – Chekhovskie medvedi 34-23 (15-13)

HM_Jamali_cu___Chekhovskie__34Handbaliștii de la Dinamo au învins Chekhovskie Medvedi cu scorul de 34-23 într-un meci din etapa a 9-a a Ligii Campionilor la handbal masculin. A fost al 9-lea joc fără înfrângere pentru campionii României, care au câștigat matematic grupa D. În tur, Dinamo câștigase în fața „urșilor” cu 30-20.

Calificată cu două etape mai devreme în play-off-ul Ligii Campionilor, Dinamo nu a lăsat garda joc, găsind motivații pentru a lupta într-o grupă pe care a dominat-o categoric. Mai presus decât locul 1 în Grupa D, alb-roșiii au jucat pentru viitor, cu gândul la rankingul EHF din sezonul următor.

Față de alte jocuri în Ștefan cel Mare, Dinamo s-a încălzit mai greu cu Chekhovskie, astfel că rușii au reușit să se desprindă la la 11-7 (min. 18).

Dinamo a realizat că echipa adversă poate deveni periculoasă și s-a mobilizat de îndată. Shebib a dat startul revenirii cu două goluri, iar în numai șase minute de joc Alouini a restabilit și egalitatea, 11-11 (min. 24). Până la pauză, campioana României a reușit să vină peste adversară (15-13), iar de aici a urmat un adevărat recital al gazdelor până la final.

Chekhovskie s-a „descurajat” mult prea devreme în fața forcing-ului dinamovist, iar diferența a ajuns 9 goluri în minutul 40 (23-14). Un scor foarte bun pentru fi rulată toată echipa. Îmbucurătoare intrarea în joc a interului stânga Iman Jamali, marcator a trei goluri. Dinamo nu s-a limitat însă doar la eficiență, ci a făcut și spectacol, spre satisfacția fanilor. Până la final, diferența a trecut de 10 goluri.

Campioana României s-a impus cu 34-23, mai clar decât a făcut-o în tur. Cu această ocazie a câștigat grupa, dar a stabilit și un nou record al punctelor acumulate de o formație din România în grupele Ligii Campionilor – 15.

Dinamo București – Chekhovskie Medvedi 34-23 (15-13)

Dinamo: Heidarirad, Missaoui; Bannour 7, Alouini 2, Kuduz 1, Savenco, Asoltanei 1, Negru 2, Gavriloaia 2, Zulfic 2, Nantes 4, Jamali 3, Vujic 2, Vrankovic 2, Mousavi, Shebib 6.

Chekhovskie: Pavlenko, Grushko; A. Kotov 5, Santalov 3, Andreev 1, Ostashchenko 5, K. Kotov 4, Gumarov, Karlov, Kornev 1, Vasilev 1, Furtsev 1, Maslennikov, Kamenev, Kosorotov 2.

Ultimul meci din grupă este programat pe 1 decembrie în Danemarca, cu GOG.

CS Dinamo, 21 noiembrie 2019

Săptămâna 25-31 martie 2024

Handbal. EHF European League, play-off (meci tur), marți 26 martie, ora 19:45: Dinamo – Bjerringbro-Silkeborg (Danemarca). Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), miercuri 27 martie, ora 18:00 SCMU Craiova – Dinamo. În cazul în care Craiova câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, ora 18:00, în Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 13), miercuri 27 martie, ora 20:30: Dinamo – Hello Sport. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), joi 28 martie, ora 17:00: Dinamo – CSM Volei Alba Blaj. În cazul în care Dinamo câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, la Blaj

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 1), vineri 29 martie, ora 15:00: CS Dinamo – SCM Dunărea Giurgiu. Stadion Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 27), vineri 29 martie, ora 18:00: CSM CSU Oradea - Dinamo

Rugby. Cupa României (semifinală), sâmbătă 30 martie, ora 13:00: Dinamo – CSM Știința Baia Mare. Stadion Arcul de Triumf

În data de 27 martie a.c., pista de atletism din Complexul Sportiv Dinamo NU este disponibilă pentru public.

Sâmbătă, 30 martie a.c., bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo NU este disponibil pentru public.