Home Handbal masculin Handbal. Blazon respectat: al nouălea meci fără înfrângere

Handbal. Blazon respectat: al nouălea meci fără înfrângere

Liga Campionilor, etapa 9: Dinamo – Chekhovskie medvedi 34-23 (15-13)

HM_Jamali_cu___Chekhovskie__34Handbaliștii de la Dinamo au învins Chekhovskie Medvedi cu scorul de 34-23 într-un meci din etapa a 9-a a Ligii Campionilor la handbal masculin. A fost al 9-lea joc fără înfrângere pentru campionii României, care au câștigat matematic grupa D. În tur, Dinamo câștigase în fața „urșilor” cu 30-20.

Calificată cu două etape mai devreme în play-off-ul Ligii Campionilor, Dinamo nu a lăsat garda joc, găsind motivații pentru a lupta într-o grupă pe care a dominat-o categoric. Mai presus decât locul 1 în Grupa D, alb-roșiii au jucat pentru viitor, cu gândul la rankingul EHF din sezonul următor.

Față de alte jocuri în Ștefan cel Mare, Dinamo s-a încălzit mai greu cu Chekhovskie, astfel că rușii au reușit să se desprindă la la 11-7 (min. 18).

Dinamo a realizat că echipa adversă poate deveni periculoasă și s-a mobilizat de îndată. Shebib a dat startul revenirii cu două goluri, iar în numai șase minute de joc Alouini a restabilit și egalitatea, 11-11 (min. 24). Până la pauză, campioana României a reușit să vină peste adversară (15-13), iar de aici a urmat un adevărat recital al gazdelor până la final.

Chekhovskie s-a „descurajat” mult prea devreme în fața forcing-ului dinamovist, iar diferența a ajuns 9 goluri în minutul 40 (23-14). Un scor foarte bun pentru fi rulată toată echipa. Îmbucurătoare intrarea în joc a interului stânga Iman Jamali, marcator a trei goluri. Dinamo nu s-a limitat însă doar la eficiență, ci a făcut și spectacol, spre satisfacția fanilor. Până la final, diferența a trecut de 10 goluri.

Campioana României s-a impus cu 34-23, mai clar decât a făcut-o în tur. Cu această ocazie a câștigat grupa, dar a stabilit și un nou record al punctelor acumulate de o formație din România în grupele Ligii Campionilor – 15.

Dinamo București – Chekhovskie Medvedi 34-23 (15-13)

Dinamo: Heidarirad, Missaoui; Bannour 7, Alouini 2, Kuduz 1, Savenco, Asoltanei 1, Negru 2, Gavriloaia 2, Zulfic 2, Nantes 4, Jamali 3, Vujic 2, Vrankovic 2, Mousavi, Shebib 6.

Chekhovskie: Pavlenko, Grushko; A. Kotov 5, Santalov 3, Andreev 1, Ostashchenko 5, K. Kotov 4, Gumarov, Karlov, Kornev 1, Vasilev 1, Furtsev 1, Maslennikov, Kamenev, Kosorotov 2.

Ultimul meci din grupă este programat pe 1 decembrie în Danemarca, cu GOG.

CS Dinamo, 21 noiembrie 2019

Începând cu data de 21 iulie a.c., se va opri vânzarea abonamentelor pentru agrement la înot. Motivul: imposibilitatea de a onora un număr foarte mare de solicitări, în condițiile în care accesul în bazinul olimpic descoperit este restricționat la 56/28 de persoane. Măsura este una temporară, iar reluarea vânzării se va produce după epuizarea abonamentelor aflate în derulare.

• PROGRAM BAZINUL ÎN AER LIBER DINAMO, SĂPTĂMÂNA 20-26.07.2020

LUNI-VINERI

09:00 - 13:30 - INIȚIERE

14:00 - 16:30 - AGREMENT (culoarele 1-8)

17:00 - 20:30 - AGREMENT (culoarele 1-4)

17:00 - 20:30 - INIȚIERE (culoarele 5-8)

Sâmbăta și duminica între orele 08:00 - 20:00

2. Direct la bazin: începând cu ora 13:00 în cursul săptămânii; începând cu ora 8:00 (sâmbătă și duminică)

Pentru toate informațiile despre accesul în bazinele de înot Dinamo, accesați linkul următor:

Declaratia pe propria răspundere pentru prevenirea și combaterea infecțiilor cu COVID-19 se poate descărca de aici: FORMULAR