Home Handbal masculin HANDBAL. Debut cu victorie clară în Liga Națională. Un meci intens, cu de toate

HANDBAL. Debut cu victorie clară în Liga Națională. Un meci intens, cu de toate

Liga Zimbrilor, etapa 1: DINAMO – CS Minaur Baia Mare 35-27 (18-14)

Bugulet_cu_Baia_MareSupercampioana României a debutat cu o victorie categorică în noul sezon competițional. Jucătorii antrenați de Xavier Pascual s-au impus pe teren propriu, duminică, 27 august, în fața vicecampioanei ediției trecute de campionat, Minaur Baia Mare. Cea mai mare diferență de scor a fost de 10 goluri. Akimenko (7) a fost principalul marcator dinamovist.

Evoluția scorului: 0-2, 5-4, 5-7, 8-10, 12-12, 18-14 (pauză), 19-17, 23-18, 29-19, 29-22, 35-27 (final)

Două cartonașe roșii: Vujic (Baia Mare), Kasparek (Dinamo)

Evoluții bune ale celor doi portari: Cupara (Dinamo) și Terekhov (Minaur)

Un deosebit gest de fair-play al lui Terekhov aplaudat de toată sala. În repriza secundă, arbitrii au dictat eliminare de două minute la Nicu Negru, pentru o minge învârtită din extremă, care l-ar fi atins pe față pe portarul Minaurului. Terekhov a intervenit însă și a spus că nu a fost lovit la față, ci la umăr. Arbitrii au anulat eliminarea.

DINAMOCupara – 3 goluri (9 intervenții), Heidarirad (2 intervenții) - Buguleț 4, Cenic 2, Dedu 1, Racoțea 2, Negru 5, Cindric 1, Alex Pascual, Kukic 2, Kasparek 3, Stanciuc 1, Rosta 1, Kuduz 3, Akimenko 7, Militaru.

MINAUR (marcatori): Nagy 5, Botea 7, Cumpănici 4, Kotrc 1, Kozakevych 2, Cip 1, Ratkovic 1, Erik Pop 2, Molino da Silva 3, L. Sabou 1.

CS Dinamo, 29 august 2023

Săptămâna 6-12 mai

Baschet. LNB Getica 95, locurile 7-8 (meci 1), miercuri 8 mai, ora 19:00: CSU Sibiu – Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 7), miercuri 8 mai, ora 18:00: CS Dinamo – SCM Dunărea Giurgiu. Stadion Dinamo

Rugby. Liga de Rugby Kaufland (etapa 4), sâmbătă 11 mai, ora 11:00: Dinamo – Steaua. Stadion Florea Dumitrache

Polo. Superliga Suzuki, finala (meci 3), sâmbătă 11 mai, ora 20:30: Dinamo – Steaua

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 8), sâmbătă 11 mai, ora 18:00: CS Dinamo – CS Popești Leordeni. Stadion Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, locurile 7-8 (meci 2), duminică 12 mai: Dinamo – CSU Sibiu. Sala Dinamo

Fotbal. Superliga Romania, play-out (etapa 9), duminică 12 mai, ora 21:30: Dinamo 1948 – UTA Arad. Stadionul urmează a fi anunțat

Lupte. Turneul mondial de calificare la Jocurile Olimpice, 9-12 mai, Istanbul

PROGRAMUL BAZINULUI OLIMPIC ACOPERIT ȘI AL SĂLII DE FITNESS ÎN PERIOADA SĂRBĂTORILOR PASCALE.

BAZIN OLIMPIC ACOPERIT ( AGREMENT ȘI CURSURI INIȚIERE ACADEMIA DE ÎNOT DINAMO)