Home Handbal masculin HANDBAL. Debut cu victorie clară în Liga Națională. Un meci intens, cu de toate

HANDBAL. Debut cu victorie clară în Liga Națională. Un meci intens, cu de toate

Liga Zimbrilor, etapa 1: DINAMO – CS Minaur Baia Mare 35-27 (18-14)

Bugulet_cu_Baia_MareSupercampioana României a debutat cu o victorie categorică în noul sezon competițional. Jucătorii antrenați de Xavier Pascual s-au impus pe teren propriu, duminică, 27 august, în fața vicecampioanei ediției trecute de campionat, Minaur Baia Mare. Cea mai mare diferență de scor a fost de 10 goluri. Akimenko (7) a fost principalul marcator dinamovist.

Evoluția scorului: 0-2, 5-4, 5-7, 8-10, 12-12, 18-14 (pauză), 19-17, 23-18, 29-19, 29-22, 35-27 (final)

Două cartonașe roșii: Vujic (Baia Mare), Kasparek (Dinamo)

Evoluții bune ale celor doi portari: Cupara (Dinamo) și Terekhov (Minaur)

Un deosebit gest de fair-play al lui Terekhov aplaudat de toată sala. În repriza secundă, arbitrii au dictat eliminare de două minute la Nicu Negru, pentru o minge învârtită din extremă, care l-ar fi atins pe față pe portarul Minaurului. Terekhov a intervenit însă și a spus că nu a fost lovit la față, ci la umăr. Arbitrii au anulat eliminarea.

DINAMOCupara – 3 goluri (9 intervenții), Heidarirad (2 intervenții) - Buguleț 4, Cenic 2, Dedu 1, Racoțea 2, Negru 5, Cindric 1, Alex Pascual, Kukic 2, Kasparek 3, Stanciuc 1, Rosta 1, Kuduz 3, Akimenko 7, Militaru.

MINAUR (marcatori): Nagy 5, Botea 7, Cumpănici 4, Kotrc 1, Kozakevych 2, Cip 1, Ratkovic 1, Erik Pop 2, Molino da Silva 3, L. Sabou 1.

CS Dinamo, 29 august 2023

Săptămâna 29 aprilie - 5 mai

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 2), luni 29 aprilie, ora 19:00: Dinamo – Rapid București

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (retur), marți 30 aprilie, ora 19:45: Skjern Handbold – Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meci 5), miercuri 1 mai, 16:30 : Rapid București - Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 3 / dacă mai este necesar), vineri 3 mai: Rapid București – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 6), vineri 3 mai, ora 18:00: CS Dinamo – CS Blejoi. Stadion Dinamo central

Polo. Superliga, finala (meciul 2), vineri 3 mai, ora 18:00: Steaua – Dinamo. Bazin Ghencea

Fotbal. Superliga Romania, play-out (etapa 8), sâmbătă 4 mai, ora 20:00: U Cluj – Dinamo 1948

BAZIN OLIMPIC ACOPERIT ( AGREMENT ȘI CURSURI INIȚIERE ACADEMIA DE ÎNOT DINAMO)