Handbal masculin

Handbal. LN - etapa 5. Dinamo rămâne neînvinsă și după Călărași

Un articol de Florin Vasiliu (foto - Mihai Neacșu)

AHC Dunărea Călărași - Dinamo București 26-28 (12-15)

Vranko_06Dinamo câștigă la Călărași şi rămâne neînvinsă după cinci etape desfășurate în Liga Națională de handbal. Alb roșiii au controlat partida de la un capăt la altul, chiar dacă au mai avut şi mici sincope, care au permis gazdelor să limiteze proporțiile scorului. Începutul de meci ne-a arătat un Vrankovic în mare formă, interul dreapta dinamovist reușind să înscrie nu mai puțin de șase goluri din tot atâtea aruncări, în 13 minute.

Citeşte mai mult... [Handbal. LN - etapa 5. Dinamo rămâne neînvinsă și după Călărași]

Handbal. Calificare fara probleme in turul 2 al Cupei EHF

ACS Energia Tg. Jiu - Dinamo București 24-24 (13-12)

ragot_Cupa_EHF_Tg._JiuLa adăpostul unui avantaj de 14 goluri, Dinamo nu a forțat în deplasarea de la Tg Jiu şi a făcut un joc cu caracter școală. Antrenorii alb roșiilor au testat mai multe formule de echipă şi la un moment dat au preferat să-şi odihnească titularii, având în vedere că miercuri, 16.09.2015, au o deplasare dificilă în Liga Națională pe terenul revelației sezonului trecut, Dunărea Călărași.

Citeşte mai mult... [Handbal. Calificare fara probleme in turul 2 al Cupei EHF]

Handbal. Cupa EHF, turul 1 preliminar. Victorie mare cat o calificare

Dinamo București - Energia Tg. Jiu 38-24 (15-11)

Vranko_Cupa_EHF_Tg._JiuDinamo s-a impus la scor în primul tur preliminar al Cupei EHF în faţa Energiei Tg Jiu şi, chiar dacă mai are de disputat returul pe terenul gorjenilor, se poate considera ca şi calificată în faza a doua a competiției. Jucătorii dinamoviști şi-au încălzit mai greu motoarele şi au făcut o primă repriză de tatonare, permițând oaspeților să ţină aproape. A fost o primă parte echilibrată, reflectată şi în scorul la pauză (15-11). Repriza a doua a adus dezlănțuirea câinilor, care au simțit slăbiciunile adversarului şi au profitat de orice greșeală.

Citeşte mai mult... [Handbal. Cupa EHF, turul 1 preliminar. Victorie mare cat o calificare]

Handbal. LN - etapa 4. Victorie clară. Pregătiți pentru Cupa EHF

Dinamo București - C.S.U. Danubius Galați 40-24 (20-10)

Vranko_Din-GlDisputată în devans, partida dintre Dinamo şi Danubius Galați, contând pentru etapa a patra a Ligii Naționale de handbal, a fost un test util pentru alb roșii. În compania unui adversar modest, antrenorii Voica şi Bota au încercat mai multe formule, utilizând toți jucătorii înscriși pe foaia de joc. Au lipsit în continuare Şandru, Asoltanei şi Răpciugă, toți trei cu probleme medicale.

Citeşte mai mult... [Handbal. LN - etapa 4. Victorie clară. Pregătiți pentru Cupa EHF]

Handbal. LN - etapa 3. Victoria de la Vaslui, repetitie pentru Cupa EHF

H.C. Vaslui-Dinamo București 29-39 (13-16)

Diaw_Cupa_Buc_finala_CSMÎn etapa a treia a Ligii Naționale de handbal, Dinamo a învins în deplasare la Vaslui şi continuă seria de meciuri fără înfrângere (7 puncte, locul IV, un egal pe terenul campioanei şi două victorii). Alb roșiii au făcut un joc bun şi fără să forțeze au tranșat clar disputa în favoarea lor. Inimoasa echipă moldavă nu a putut ţine pasul cu puternicul său adversar decât o repriză (13-16 scor la pauză). Repriza a doua a fost la discreția câinilor care, coordonați excelent de Diaw în apărare, au speculat la maxim toate greșelile adversarului, înscriind pe contraatac şi faza a doua.

Citeşte mai mult... [Handbal. LN - etapa 3. Victoria de la Vaslui, repetitie pentru Cupa EHF]

Pagina 116 din 153

<< Început < Anterior 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 Următor > Sfârşit >>

Săptămâna 29 aprilie - 5 mai

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 2), luni 29 aprilie, ora 19:00: Dinamo – Rapid București

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (retur), marți 30 aprilie, ora 19:45: Skjern Handbold – Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meci 5), miercuri 1 mai, 16:30 : Rapid București - Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, Play-off locurile 5-8 (meci 3 / dacă mai este necesar), vineri 3 mai: Rapid București – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 6), vineri 3 mai, ora 18:00: CS Dinamo – CS Blejoi. Stadion Dinamo central

Polo. Superliga, finala (meciul 2), vineri 3 mai, ora 18:00: Steaua – Dinamo. Bazin Ghencea

Fotbal. Superliga Romania, play-out (etapa 8), sâmbătă 4 mai, ora 20:00: U Cluj – Dinamo 1948