Home Handbal masculin HANDBAL Incă un rezultat mare pentru Dinamo. Egal cu gigantul Veszprem Telekom

HANDBAL Incă un rezultat mare pentru Dinamo. Egal cu gigantul Veszprem Telekom

Machineseeker EHF Champions League, etapa 10: DINAMO – TELEKOM VESZPREM HC (Hun) 31-31 (13-16)

Bucurie_dupa_meciul_cu_VeszpremCampioana României a remizat joi, 15 decembrie, pe teren propriu, cu echipa maghiară Veszprem, scor 31-31, în cea de-a zecea etapă a grupei A din Liga Campionilor. Meciul s-a desfășuat într-un ritm fantastic, cu o evoluție a scorului palpitantă. Conduși la pauză cu trei goluri, dinamoviștii au înscris de cinci ori la rând în debutul reprizei secunde, după care a fost rândul oaspeților să revină.

Veszprem a avut și două goluri avans, 26-24 în minutul 48, apoi cele două echipe au mers cap la cap până la final, golul care le-a adus dinamoviștilor un punct mare fiind reușit de Shebib cu 35 de secunde înainte de final.

De notat și intervenția lui Ghedbane de la ultima fază, portarul dinamovist parând aruncarea lui Nenadic. A fost a treia remiză pentru Dinamo, care ocupă un excelent loc 4 în grupă după 10 etape. Competiția se întrerupe până în luna feburarie a anului viitor.

DINAMO BUCUREȘTI – TELEKOM VESZPREM HC 31-31 (13-16) Arbitri: Andreu Marin / Ignacio Garcia Serradilla (Spania)

Dinamo: Bucătaru, Ghedbane – Akimenko 7, Ali Zein 6, Kukic 5, Shebib 4, Ghionea 3, Gurbindo 3, Kuduz 2, Kasparek 1, Da Silva, Negru, Pascual, Bokhan, Militaru, Sorhaindo. Antrenor: Xavier Pascual.

Veszprem: Corrales, Cupara – Nenadic 7, Vailupau 7, Elisson 4, Elderaa 4, Nilsson 3, Strlek 3, Lauge Schmidt 2, Mahe 1, Ligetvari, Marguc, Lukacs, Ilic, Pechmalbec, Sipos. Antrenor: Momir Ilic.

Evoluția scorului: 2-3 (min. 6), 7-6 (min. 14), 8-10 (min. 20), 10-14 (min. 26), 11-16 (min. 29), 13-16 (pauză), 18-16 (min. 35), 20-20 (min. 41), 24-26 (min. 48), 29-29 (min. 55), 31-31 (final).

Aruncări de la 7 metri (transformate): 4 (3) – 4 (4).

Eliminări de 2 minute: 1-3.

CS Dinamo, decembrie 2022

Săptămâna 11-17 martie 2024

Baschet. LNBM Getica 95 (etapa 23), luni 11 martie, ora 19:00: BC CSU Sibiu – Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 22), sâmbătă 16 martie, ora 15:00: Dinamo – CS UV Timișoara. Sala Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 22), sâmbătă 16 martie, ora 17:00 CSU Medicina Tg. Mureș - Dinamo

Polo. Superliga (etapa 10), sâmbătă 16 martie, ora 20:30: Dinamo – Steaua. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4 (etapa 17), sâmbătă 16 martie: CS Păulești – CS Dinamo

Baschet. LNBM Getica 95 (etapa 24), sâmbătă 16 martie, ora 18:00: Dinamo – CSM Constanța. Sala Dinamo

Fotbal. SuperLiga România, play-out (etapa 1): duminică, 17 martie, ora 18:00 FC Hermannstadt – Dinamo 1948.

Bazinul olimpic acoperit va găzdui în weekendul 24-25.02.2024 o competiție de polo din cadrul Campionatului Național U15, motiv pentru care activitatea de agrement se va desfășura după următorul program:

Sâmbătă 24 februarie: 13:30 – 18:00

Duminică 25 februarie: 12:00 – 19:00