Home Handbal masculin HANDBAL Incă un rezultat mare pentru Dinamo. Egal cu gigantul Veszprem Telekom

HANDBAL Incă un rezultat mare pentru Dinamo. Egal cu gigantul Veszprem Telekom

Machineseeker EHF Champions League, etapa 10: DINAMO – TELEKOM VESZPREM HC (Hun) 31-31 (13-16)

Bucurie_dupa_meciul_cu_VeszpremCampioana României a remizat joi, 15 decembrie, pe teren propriu, cu echipa maghiară Veszprem, scor 31-31, în cea de-a zecea etapă a grupei A din Liga Campionilor. Meciul s-a desfășuat într-un ritm fantastic, cu o evoluție a scorului palpitantă. Conduși la pauză cu trei goluri, dinamoviștii au înscris de cinci ori la rând în debutul reprizei secunde, după care a fost rândul oaspeților să revină.

Veszprem a avut și două goluri avans, 26-24 în minutul 48, apoi cele două echipe au mers cap la cap până la final, golul care le-a adus dinamoviștilor un punct mare fiind reușit de Shebib cu 35 de secunde înainte de final.

De notat și intervenția lui Ghedbane de la ultima fază, portarul dinamovist parând aruncarea lui Nenadic. A fost a treia remiză pentru Dinamo, care ocupă un excelent loc 4 în grupă după 10 etape. Competiția se întrerupe până în luna feburarie a anului viitor.

DINAMO BUCUREȘTI – TELEKOM VESZPREM HC 31-31 (13-16) Arbitri: Andreu Marin / Ignacio Garcia Serradilla (Spania)

Dinamo: Bucătaru, Ghedbane – Akimenko 7, Ali Zein 6, Kukic 5, Shebib 4, Ghionea 3, Gurbindo 3, Kuduz 2, Kasparek 1, Da Silva, Negru, Pascual, Bokhan, Militaru, Sorhaindo. Antrenor: Xavier Pascual.

Veszprem: Corrales, Cupara – Nenadic 7, Vailupau 7, Elisson 4, Elderaa 4, Nilsson 3, Strlek 3, Lauge Schmidt 2, Mahe 1, Ligetvari, Marguc, Lukacs, Ilic, Pechmalbec, Sipos. Antrenor: Momir Ilic.

Evoluția scorului: 2-3 (min. 6), 7-6 (min. 14), 8-10 (min. 20), 10-14 (min. 26), 11-16 (min. 29), 13-16 (pauză), 18-16 (min. 35), 20-20 (min. 41), 24-26 (min. 48), 29-29 (min. 55), 31-31 (final).

Aruncări de la 7 metri (transformate): 4 (3) – 4 (4).

Eliminări de 2 minute: 1-3.

CS Dinamo, decembrie 2022

Săptămâna 08-14 aprilie 2024

Fotbal. SuperLiga Romania, play-out (etapa 3), luni 8 aprilie, ora 20:30: Oțelul Galați – Dinamo 1948

Baschet. LNB Getica 95, play-off, sferturi de finală (meciurile 1 și 2), 10 aprilie și 12 aprilie (ora 19:00 în ambele zile): U BT Cluj Napoca – Dinamo. Se joacă sistem 3/5

Handbal. Liga Națională (etapa 21), miercuri 10 aprilie, ora 18:30: HC Buzău – Dinamo

Polo. Superliga, play-off semifinală (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 19:00: CSM Oradea – Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, semifinală 5-8 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 17:00: CSM București – Dinamo. Dacă Dinamo câștigă, meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, în Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, semifinală 1-4 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 18:00: Dinamo – Arcada Galați. Sala Dinamo. Dacă Dinamo câștigă meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, la Galați

Rugby. Liga Națională (etapa 1), sâmbătă 13 aprilie, ora 11:00: Dinamo – Rapid București. Stadion Florea Dumitrache Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 3), sâmbătă 13 aprilie, ora 17:00: CS Blejoi – CS Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 23), duminică 14 aprilie, ora 15:00: Potaissa Turda – Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 4), duminică 14 aprilie, ora 18:15: Dinamo 1948 – Poli Iași. Stadion Arcul de Triumf

În perioada 12-14 aprilie, Bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo găzduiește un turneu de polo, motiv pentru care activitatea de agrement se va desfășura după următorul program:

SÂMBĂTĂ, 13.04.2024: 13:30 - 18:00

DUMINICĂ, 14.04.2024: 12:00 - 19:00