Home Handbal masculin Handbal. Liga Națională, etapa 11. Victorie importantă la Tg. Jiu

Handbal. Liga Națională, etapa 11. Victorie importantă la Tg. Jiu

Un articol de Alexandru Enciu (foto – Mihai Neacșu)

CS Energia Pandurii Tg. Jiu - Dinamo 30-32 (14-18)

Din__04.jpgHandbaliștii de la Dinamo și-au mai adăugat trei puncte la linia de clasament în Liga Națională. Jucătorii antrenați de Ion Mocanu și Ionel Ene s-au impus miercuri la Târgu Jiu, în fața echipei locale Energia Pandurii, cu scorul de 32-30 (18-14). Partida a contat pentru etapa a 11-a și a avut o desfășurare palpitantă în repriza a doua.

Dinamo a început perfect, controlând fără probleme ostilitățile în prima repriză. Scorul la pauză o dovedește din plin. În partea a doua, relaxarea a fost cât pe ce să-i coste pe roș-albi. Gazdele au revenit puternic, au preluat conducerea la două goluri, însă dinamoviștii s-au trezit la timp și au întors rezultatul în ultimele cinci minute.

Ion Mocanu (antrenor Dinamo): ”Sunt fericit că am câștigat cele trei puncte puse în joc, dar nu pot fi mulțumit de modul cum au înțeles băieții mei să joace. Una am vorbit, alta au făcut ei. Le-am spus de la început că întâlnim o echipă rănită, care poate fi periculoasă. I-au privit pe adversari de sus și au ajuns să se chinuiască pe final”.

Au marcat pentru Dinamo: Ragot 7, Nițu 4, Savenco 4, Șandru 4, Asoltanei 3, Chiruț 3, M. Mocanu 2, Băluț 2, Răpciugă 1, Diaw 1, Manea 1.

Dinamo a acumulat 19 puncte și este la numai trei puncte de primul loc. Același număr de puncte, 19, are și campioana, HCM Constanța.

CS Dinamo, 12 noiembrie 2014, ora 20:45

Săptămâna 08-14 aprilie 2024

Fotbal. SuperLiga Romania, play-out (etapa 3), luni 8 aprilie, ora 20:30: Oțelul Galați – Dinamo 1948

Baschet. LNB Getica 95, play-off, sferturi de finală (meciurile 1 și 2), 10 aprilie și 12 aprilie (ora 19:00 în ambele zile): U BT Cluj Napoca – Dinamo. Se joacă sistem 3/5

Handbal. Liga Națională (etapa 21), miercuri 10 aprilie, ora 18:30: HC Buzău – Dinamo

Polo. Superliga, play-off semifinală (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 19:00: CSM Oradea – Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, semifinală 5-8 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 17:00: CSM București – Dinamo. Dacă Dinamo câștigă, meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, în Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, semifinală 1-4 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 18:00: Dinamo – Arcada Galați. Sala Dinamo. Dacă Dinamo câștigă meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, la Galați

Rugby. Liga Națională (etapa 1), sâmbătă 13 aprilie, ora 11:00: Dinamo – Rapid București. Stadion Florea Dumitrache Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 3), sâmbătă 13 aprilie, ora 17:00: CS Blejoi – CS Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 23), duminică 14 aprilie, ora 15:00: Potaissa Turda – Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 4), duminică 14 aprilie, ora 18:15: Dinamo 1948 – Poli Iași. Stadion Arcul de Triumf

În perioada 12-14 aprilie, Bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo găzduiește un turneu de polo, motiv pentru care activitatea de agrement se va desfășura după următorul program:

SÂMBĂTĂ, 13.04.2024: 13:30 - 18:00

DUMINICĂ, 14.04.2024: 12:00 - 19:00