Home Handbal masculin Handbal. Liga Națională, etapa 11. Victorie importantă la Tg. Jiu

Handbal. Liga Națională, etapa 11. Victorie importantă la Tg. Jiu

Un articol de Alexandru Enciu (foto – Mihai Neacșu)

CS Energia Pandurii Tg. Jiu - Dinamo 30-32 (14-18)

Din__04.jpgHandbaliștii de la Dinamo și-au mai adăugat trei puncte la linia de clasament în Liga Națională. Jucătorii antrenați de Ion Mocanu și Ionel Ene s-au impus miercuri la Târgu Jiu, în fața echipei locale Energia Pandurii, cu scorul de 32-30 (18-14). Partida a contat pentru etapa a 11-a și a avut o desfășurare palpitantă în repriza a doua.

Dinamo a început perfect, controlând fără probleme ostilitățile în prima repriză. Scorul la pauză o dovedește din plin. În partea a doua, relaxarea a fost cât pe ce să-i coste pe roș-albi. Gazdele au revenit puternic, au preluat conducerea la două goluri, însă dinamoviștii s-au trezit la timp și au întors rezultatul în ultimele cinci minute.

Ion Mocanu (antrenor Dinamo): ”Sunt fericit că am câștigat cele trei puncte puse în joc, dar nu pot fi mulțumit de modul cum au înțeles băieții mei să joace. Una am vorbit, alta au făcut ei. Le-am spus de la început că întâlnim o echipă rănită, care poate fi periculoasă. I-au privit pe adversari de sus și au ajuns să se chinuiască pe final”.

Au marcat pentru Dinamo: Ragot 7, Nițu 4, Savenco 4, Șandru 4, Asoltanei 3, Chiruț 3, M. Mocanu 2, Băluț 2, Răpciugă 1, Diaw 1, Manea 1.

Dinamo a acumulat 19 puncte și este la numai trei puncte de primul loc. Același număr de puncte, 19, are și campioana, HCM Constanța.

CS Dinamo, 12 noiembrie 2014, ora 20:45