Home Handbal masculin Handbal masculin - Liga nationala 2012-2013, etapa a 20-a

Handbal masculin - Liga nationala 2012-2013, etapa a 20-a

Dinamo Bucuresti vs. U Poli Timișoara: 26-30 (14-13)

Etapa a XX-a a programat luni, 15 aprilie, meciul dintre C.S. Dinamo București și U Poli Timișoara, un meci foarte echilibrat,  mai ales că punctele puse în joc erau foarte importante pentru clasarea în primele 8 formații ale clasamentului și, evident, pentru participarea în Cupa României.

Cu doi componenți ai lotului național al României în primul 7 (Fenici și Grasu, într-o formă deosebită), timișorenii au avut momente de joc foarte bune și au reușit să se impună în fața unei echipe dinamoviste care nu a mai rezistat psihic la un nou meci împotriva arbitrilor (același cuplu care nu a reușit sa ne învingă la Strejnic, cu Ploieștiul, a reușit să se revanșeze în partida de la Buzău).

Partida a fost una spectaculoasă în prima ei parte în care s-a mers cap la cap până în minutul 25 când dinamoviștii aveau să se distanțeze la trei goluri. Ratările din situații clare ne-au adus în situația în care, în loc să conducem cu 4-5 goluri, am intrat la vestiare cu un avans de numai un gol (0-2 în min.3; 7-7 în min.12; 10-8 în min.18; 13-10 în min. 25; 14-13 la pauză).

În partea a II-a, meciul a stat sub semnul echilibrului până în minutul 44 dar, din păcate, alb–roșii nu au mai avut puterea să mai lupte încă o dată împotriva unui arbitraj mai mult decât tendențios. Cu nervii întinși la maxim din cauza numeroaselor greșeli și eliminări dictate împotriva lor, băieții noștri s-au precipitat atât în atac, la finalizare, cât și în apărare. Nimic nu scade însă, din meritul timișorenilor care încep să arate ca o echipă omogenă și care au speculat la maxim orice greșeală dinamovistă (14-14 în min. 32; 21-21 în min. 44; 21-27 în min. 52; 23-28 în min.53; 24-29 în min. 58; 26-30 la final).

Marcatoriii dinamoviști au fost următorii: Capotă 5 goluri; Nicolae 4 goluri; Rapciugă 4 goluri; Săulescu 3 goluri; Dimache 3 goluri; Băluț 2 goluri; Purcărea 2 goluri; Cojocea 2 g;oluri și Nițu un gol.

Autorul articolului: Florin Vasiliu – CS Dinamo, 16 aprilie, ora 1100