Dinamo Bucuresti vs. U Poli Timișoara: 26-30 (14-13)
Etapa a XX-a a programat luni, 15 aprilie, meciul dintre C.S. Dinamo București și U Poli Timișoara, un meci foarte echilibrat, mai ales că punctele puse în joc erau foarte importante pentru clasarea în primele 8 formații ale clasamentului și, evident, pentru participarea în Cupa României.
Cu doi componenți ai lotului național al României în primul 7 (Fenici și Grasu, într-o formă deosebită), timișorenii au avut momente de joc foarte bune și au reușit să se impună în fața unei echipe dinamoviste care nu a mai rezistat psihic la un nou meci împotriva arbitrilor (același cuplu care nu a reușit sa ne învingă la Strejnic, cu Ploieștiul, a reușit să se revanșeze în partida de la Buzău).
Partida a fost una spectaculoasă în prima ei parte în care s-a mers cap la cap până în minutul 25 când dinamoviștii aveau să se distanțeze la trei goluri. Ratările din situații clare ne-au adus în situația în care, în loc să conducem cu 4-5 goluri, am intrat la vestiare cu un avans de numai un gol (0-2 în min.3; 7-7 în min.12; 10-8 în min.18; 13-10 în min. 25; 14-13 la pauză).
În partea a II-a, meciul a stat sub semnul echilibrului până în minutul 44 dar, din păcate, alb–roșii nu au mai avut puterea să mai lupte încă o dată împotriva unui arbitraj mai mult decât tendențios. Cu nervii întinși la maxim din cauza numeroaselor greșeli și eliminări dictate împotriva lor, băieții noștri s-au precipitat atât în atac, la finalizare, cât și în apărare. Nimic nu scade însă, din meritul timișorenilor care încep să arate ca o echipă omogenă și care au speculat la maxim orice greșeală dinamovistă (14-14 în min. 32; 21-21 în min. 44; 21-27 în min. 52; 23-28 în min.53; 24-29 în min. 58; 26-30 la final).
Marcatoriii dinamoviști au fost următorii: Capotă 5 goluri; Nicolae 4 goluri; Rapciugă 4 goluri; Săulescu 3 goluri; Dimache 3 goluri; Băluț 2 goluri; Purcărea 2 goluri; Cojocea 2 g;oluri și Nițu un gol.
Autorul articolului: Florin Vasiliu – CS Dinamo, 16 aprilie, ora 1100
În perioda 31.05 - 1.06.2026 inclusiv, BAZINUL ESTE ÎNCHIS.
Abonamentele de înot agrement se prelungesc automat cu 2 zile (cu excepția AGR 365), iar şedințele de inițiere se reprogramează pe WhatsApp la 0740 100 030.
CS Dinamo vă urează o minivacanță frumoasă!

ANUNȚ PUBLICITAR privind transmiterea fără plată la alte instituții publice sau unități de cult religios recunoscute din România a unor mijloace fixe de resort auto (3 autovehicule) din cadrul Clubului Sportiv Dinamo București. Informațiile vor fi publicate pe 01.06.2026 AICI
ANUNȚ PUBLICITAR privind transmiterea fără plată la alte instituții publice sau unități de cult religios recunoscute din România a unor bunuri materiale de resort auto (piese de schimb) din cadrul Clubului Sportiv Dinamo București. Informațiile vor fi publicate pe 01.06.2026 AICI