Home Handbal masculin Handbal. Victorie in stil de mare echipa. Campioana se impune in deplasare cu CSM București

Liga Națională, etapa a 2-a: CSM București – Dinamo 28-31 (15-10)

CSM_Bucuresti_-_CS_Dinamo_184Dinamo s-a impus sâmbătă, 7 septembrie, în deplasare la CSM București, și are punctaj maxim în startul noului sezon, după două etape. Alb-roșiii au înscris nu mai puțin de 21 de goluri în repriza secundă.

Campionii au avut un început de meci mai ezitant, în atac și în apărare, ceea ce le-a permis gazdelor să se desprindă la 15-10 la pauză. Jocul a fost destul de dur în primele 30 de minute. Alouini s-a ales cu capul spart, iar trei jucători au primit cartonașul roșu direct: Bannour (Dinamo), Ramba și Militaru (CSM București).

Accidentarea lui Alouini și ieșirea prematură a lui Bannour a produs schimbări în echipa alb-roșie. Cum Vujic a lipsit la acest meci, din cauza accidentării din prima etapă, antrenorii Ștefan Constantin și Sebastian Bota l-au trimis pe postul de coordonator pe Raul Nantes Campos. Aflat la primul meci oficial pentru Dinamo, brazilianul a avut nevoie de o scurtă perioadă de acomodare, după care a fost unul dintre punctele forte ale reprizei secunde.

În partea a doua, Missaoui a apărat excelent (17 intervenții), Mousavi a fost imbatabil pe semicerc (10 goluri în total), iar Dinamo a revenit de la minus 5 la plus 5 pe tabelă. În minutul 51, tabela arăta 26-21 pentru campioni.

Dinamo a gestionat bine finalul și s-a impus fără probleme, la diferență de trei goluri.

Dinamo: Missaoui, Heidarirad, Lazăr – Mousavi 10, Nantes 6, Kuduz 5, Gavriloaia 4, Bannour 2, Alouini 1, Asoltanei 1, Negru 1, Zulfic 1, Savenco, Hossu, Dima.

Pentru CSM București au marcat: Georgievski 8, Bizău 8, Criciotoiu 5, Ramba 2, L. Caba 2, A. Esteki 2, Fotache 1.

În etapa a treia, Dinamo va juca acasă, pe 15 septembrie, cu HC Dobrogea Sud Constanța. Până atunci, pe 12 septembrie va avea debutul în Liga Campionilor, în deplasare la Kadetten Schaffhausen (Elveția).

CS Dinamo, 7 septembrie 2019

Săptămâna 17-23 ianuarie 2022

Baschet. Liga Națională de Baschet Masculin (etapa 17), 23 ianuarie, ora 19:00: Dinamo – CSO Voluntari. Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 13), vineri 21 ianuarie, ora 18:00 (TVR 3): Dinamo – SCMU Craiova. Sala Dinamo

Volei feminin. Cupa României (sferturi de finală, retur), 19 ianuarie, ora 17:00: CSO Voluntari - Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 13), sâmbătă 22 ianuarie, ora 17:00: Dinamo – CSM Lugoj. Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 9), 20-21 ianuarie: Sportul Studențesc – Dinamo. Bazin Floreasca

Scrimă. Campionatul Național de cadeți și juniori la sabie (masculin și feminin), 18-22 ianuarie, București

Tir. ISSF Grand Prix Osijek, 18-22 ianuarie, Croația