Home Handbal masculin Handbal. Victorie in stil de mare echipa. Campioana se impune in deplasare cu CSM București

Liga Națională, etapa a 2-a: CSM București – Dinamo 28-31 (15-10)

CSM_Bucuresti_-_CS_Dinamo_184Dinamo s-a impus sâmbătă, 7 septembrie, în deplasare la CSM București, și are punctaj maxim în startul noului sezon, după două etape. Alb-roșiii au înscris nu mai puțin de 21 de goluri în repriza secundă.

Campionii au avut un început de meci mai ezitant, în atac și în apărare, ceea ce le-a permis gazdelor să se desprindă la 15-10 la pauză. Jocul a fost destul de dur în primele 30 de minute. Alouini s-a ales cu capul spart, iar trei jucători au primit cartonașul roșu direct: Bannour (Dinamo), Ramba și Militaru (CSM București).

Accidentarea lui Alouini și ieșirea prematură a lui Bannour a produs schimbări în echipa alb-roșie. Cum Vujic a lipsit la acest meci, din cauza accidentării din prima etapă, antrenorii Ștefan Constantin și Sebastian Bota l-au trimis pe postul de coordonator pe Raul Nantes Campos. Aflat la primul meci oficial pentru Dinamo, brazilianul a avut nevoie de o scurtă perioadă de acomodare, după care a fost unul dintre punctele forte ale reprizei secunde.

În partea a doua, Missaoui a apărat excelent (17 intervenții), Mousavi a fost imbatabil pe semicerc (10 goluri în total), iar Dinamo a revenit de la minus 5 la plus 5 pe tabelă. În minutul 51, tabela arăta 26-21 pentru campioni.

Dinamo a gestionat bine finalul și s-a impus fără probleme, la diferență de trei goluri.

Dinamo: Missaoui, Heidarirad, Lazăr – Mousavi 10, Nantes 6, Kuduz 5, Gavriloaia 4, Bannour 2, Alouini 1, Asoltanei 1, Negru 1, Zulfic 1, Savenco, Hossu, Dima.

Pentru CSM București au marcat: Georgievski 8, Bizău 8, Criciotoiu 5, Ramba 2, L. Caba 2, A. Esteki 2, Fotache 1.

În etapa a treia, Dinamo va juca acasă, pe 15 septembrie, cu HC Dobrogea Sud Constanța. Până atunci, pe 12 septembrie va avea debutul în Liga Campionilor, în deplasare la Kadetten Schaffhausen (Elveția).

CS Dinamo, 7 septembrie 2019

Săptămâna 08-14 aprilie 2024

Fotbal. SuperLiga Romania, play-out (etapa 3), luni 8 aprilie, ora 20:30: Oțelul Galați – Dinamo 1948

Baschet. LNB Getica 95, play-off, sferturi de finală (meciurile 1 și 2), 10 aprilie și 12 aprilie (ora 19:00 în ambele zile): U BT Cluj Napoca – Dinamo. Se joacă sistem 3/5

Handbal. Liga Națională (etapa 21), miercuri 10 aprilie, ora 18:30: HC Buzău – Dinamo

Polo. Superliga, play-off semifinală (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 19:00: CSM Oradea – Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, semifinală 5-8 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 17:00: CSM București – Dinamo. Dacă Dinamo câștigă, meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, în Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, semifinală 1-4 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 18:00: Dinamo – Arcada Galați. Sala Dinamo. Dacă Dinamo câștigă meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, la Galați

Rugby. Liga Națională (etapa 1), sâmbătă 13 aprilie, ora 11:00: Dinamo – Rapid București. Stadion Florea Dumitrache Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 3), sâmbătă 13 aprilie, ora 17:00: CS Blejoi – CS Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 23), duminică 14 aprilie, ora 15:00: Potaissa Turda – Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 4), duminică 14 aprilie, ora 18:15: Dinamo 1948 – Poli Iași. Stadion Arcul de Triumf