Home Polo

Polo

Polo – Superliga 2012-2013, etapa a IV-a – prima partidă

Poli Cluj – Dinamo București: 10-15 (3-1; 3-5; 1-4; 3-5)

Sâmbătă,10 noiembrie, în Piscina Politehnica din Cluj, s-a disputat prima partidă din etapa a IV-a, dintre echipele Poli. Cluj si Dinamo București

Începutul de partidă a fost surprinzător pentru dinamoviști care s-au văzut conduși cu 3-1, astfel că, abia în a doua reprinză au reușit să refacă handicapul. În aceste condiții, la pauza mare tabela arăta un incredibil 6-6!

Diferența de valoare și pregătirea superioară a poloiștilor noștri și-au spus cuvântul în următoarele două reprize care au fost câștigate fără drept de apel, cu scorul general de 9-4.

Principalii marcatori dinamoviști au fost: Georgescu A. - 5 goluri, Georgescu G. - 2 goluri și Demeter-2 goluri.

Autorul articolului: Simion Angelo – CS Dinamo, 11 noiembrie ora 945

Polo – Superliga 2012-2013, etapa a III-a – a doua partidă

Sportul Studentesc-Dinamo București: 9-23(1-5, 4-6, 1-8, 3-4)

PoloA doua partidă din cadrul etapei a III-a a Superligii de polo, dintre echipele Sportul Studentesc și Dinamo București, desfășurată sâmbătă, 27 octombrie, la Bazinul Floreasca, a avut două momente distincte, după cum arată și evoluția scorului. Primul moment îl reprezintă reprizele I și a III-a au fost dominate clar de poloiștii dinamoviști, cu un scor categoric de 13-2, având o apărare exactă și un atac foarte eficient. Al doilea moment l-au reprezentat reprizele a II-a și a IV-a care au fost surprinzător de echilibrate, cu o apărare care nu s-a mai concentrat și a primit nu mai puțin de șapte goluri.

Scorul final arată însă adevărata diferență de valoare dintre cele două echipe, Dinamo câștigând fără probleme cele două meciuri din etapa a III-a din cadrul Superligii la polo.

Principalii marcatori dinamoviști în cea de-a doua partidă au fost:Demeter - 5 goluri, Georgescu G. şi Simion – cu câte 4 goluri, Teohari – 3 goluri.

Autorul articolului: Simion Angelo. Foto: Mihai Neacșu – CS Dinamo, 28 octombrie, ora 1245

Polo – Superliga 2012-2013, etapa a III-a – prima partidă

Sportul Studențesc - Dinamo București: 5-18 (1-4, 1-5, 2-5, 1-4)

Din-Rapid__21-2Vineri, 26 octombrie, în bazinul de înot Floreasca, s-a desfășurat prima partidă din dubla etapei a 3-a dintre Sportul Studenâesc și Dinamo București.

Așa cum anticipam și în avancronică, echipa noastră nu a întâmpinat nici un fel de probleme în abordarea acestei partide. Dinamo a făcut un joc foarte bun, cu un contra atac tăios, cu șuturi puternice și precise, prin care nu a lăsat nicio șansă echipei adverse. Alb-roșii au condus de la începutul meciului și până la sfârșit, după cum arată și scorul pe reprize, și au câștigat partida la o diferență de 13 goluri.

Principalii marcatori pentru Dinamo au fost: Demeter – 4 goluri, Georgescu A. - 3 goluri, Robu - 3 goluri, Vrânceanu – 2 goluri, Teohari - 2 goluri și Necșulescu - 2 goluri.

Autorul articolului: Simion Angelo - CS Dinamo, 27 octombrie, ora 900

Polo – Superliga 2012-2013, etapa a 2-a – a doua partidă

Dinamo București –Rapid București: 17-2 (4-0; 2-2; 5-0; 6-0)

Într-o atmosferă de toamnă veritabilă, pe un timp friguros și ploios, s-a desfășurat cea de-a doua partidă a etapei cu numărul doi a Superligii de polo, dintre echipele Dinamo și Rapid.

După un inceput foarte bun, dinamoviștii au administrat un sec 4-0 adversarilor în prima repriză. Repriza a doua a fost însă neașteptat de echilibrată, fiecare echipă marcând câte două goluri. Au urmat însă reprizele trei și patru, când jocul a curs într-o singură direcție, Dinamo reușind să înscrie cinci și respectiv șase goluri, fără să primeasca nici unul.

În echipa noastră nu au evoluat nici de această dată Stoenescu, Goanță și Teohari (accidentat).

Principalii marcatori dinamoviști au fost:Robu – 4 goluri, Demeter – 3 goluri, Necșulescu – 3 goluri și Ianc – 3 goluri.

Autorul articolului: Angelo Simion – 15 octombrie, ora 300

Polo – Superliga 2012-2013, etapa a II-a – prima partidă

Din-Rapid__21-2Dinamo București – Rapid București: 21-2 (3-0; 6-1; 5-0; 7-1)

Sâmbătă, 12 octombrie, în bazinul Parcului Sportiv din șoseaua Ștefan cel Mare, s-a desfășurat prima partidă a celei de-a doua etape a Superligii la polo pe apă, dintre Dinamo și Rapid. După cum arată și scorul, acest meci a fost o simplă formalitate pentru Dinamo care a întâlnit una dintre cele mai slabe echipe a actualei ediții de campionat, Rapid nemaifiind o formație care să se bată la titlu.

Încă de la începutul partidei, Dinamo s-a instalat la cârmă și a făcut  un adevarat galop de sanatate, înscriind gol după gol, astfel că abia la scorul de 9-0, în cea de-a doua repriză, a primit primul gol.

Următoarele două reprize au decurs în aceeași notă de dominare categorică a dinamoviștilor, care au înscris de încă 12 ori și au primit doar un singur gol.

Principalii marcatori pentru Dinamo au fost:Demeter – 4 goluri, Ianc -  4 goluri, Georgescu G. – 3 goluri, Simion – 3 goluri, Georgescu A. – 2 goluri, Robu – 2 goluri. Nu au evoluat în această partidă: Nenciu, Goanță și Teohari (accidentat).

Autorul articolului: Angelo Simion. Foto: Mihai Neacșu – CS Dinamo, 13 octombrie, ora 900

Pagina 51 din 55

<< Început < Anterior 51 52 53 54 55 Următor > Sfârşit >>

Săptămâna 25-31 martie 2024

Handbal. EHF European League, play-off (meci tur), marți 26 martie, ora 19:45: Dinamo – Bjerringbro-Silkeborg (Danemarca). Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), miercuri 27 martie, ora 18:00 SCMU Craiova – Dinamo. În cazul în care Craiova câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, ora 18:00, în Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 13), miercuri 27 martie, ora 20:30: Dinamo – Hello Sport. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), joi 28 martie, ora 17:00: Dinamo – CSM Volei Alba Blaj. În cazul în care Dinamo câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, la Blaj

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 1), vineri 29 martie, ora 15:00: CS Dinamo – SCM Dunărea Giurgiu. Stadion Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 27), vineri 29 martie, ora 18:00: CSM CSU Oradea - Dinamo

Rugby. Cupa României (semifinală), sâmbătă 30 martie, ora 13:00: Dinamo – CSM Știința Baia Mare. Stadion Florea Dumitrache Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 3), dumimnică, 31 martie, ora 18:00: Dinamo - SCMU Craiova. Sala Dinamo

În data de 27 martie a.c., pista de atletism din Complexul Sportiv Dinamo NU este disponibilă pentru public.

Sâmbătă, 30 martie a.c., bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo NU este disponibil pentru public.