Home Polo Polo. Dinamo, invinsa in primele doua meciuri ale semifinalei

Polo. Dinamo, invinsa in primele doua meciuri ale semifinalei

Superliga, semifinale play-off (meciurile 1 și 2): Steaua - Dinamo 13-4 (4-2, 4-1, 3-1, 2-0) și 9-7 (3-2, 1-2, 2-2, 3-1)

buica_cu_steauaPoloiștii de la Dinamo au început semifinalele Ligii Naționale cu o dublă întâlnire programată pe terenul rivalei bucureștene, Steaua. Campioana a reușit să-și pună în valoarea forța superioară a lotului și a câștigat ambele meciuri (2-0 la general), deși a avut de tras în cea de a doua partidă pentru a-și apropria victoria.

Dacă nu se pot spune prea multe despre prima partidă, dominată clar de Steaua, cel de-al doilea joc a fost mult mai echilibrat. Dinamo a modificat prima tabela (0-1) și a stat permanent în coasta Stelei. La pauză a fost 4-4, iar după trei reprize, 6-6. Apărarea a fost punctul forte al trupei antrenate de George Georgescu și Berttini Nenciu. Din păcate, în repriza a treia, Dinamo a pierdut, pentru trei eliminări, centrul titular, Szilard Demeter, iar acest lucru a contat.

În ultimul sfert, Steaua a reușit să se desprindă la două goluri, 8-6. Dinamo a mai punctat o dată, prin Andrei Georgescu, pentru ca la atacul imediat, Alexandru Simion să fie eliminat (a treia sa penalizare), superioritatea fiind speculată de Steaua, care a închis tabela: 9-7.

Următoarele două meciuri sunt programate în Bazinul Anatolie Grințescu Dinamo, însă meciul patru va mai avea loc numai dacă Dinamo câștigă umătoarea partidă. Se califică în finală echipa care va acumula trei victorii.

Pentru Dinamo au marcat: Dragomirescu 2, Buică 1, A. Georgescu 1 (meciul 1); Fulea 2, A. Georgescu 2, Buică 1, Dragomirescu 1, Vrânceanu 1 (meciul 2).

CS Dinamo, 14 aprilie 2018

(4-2, 4-1, 3-1, 2-0)

Săptămâna 17-23 septembrie 2018

Handbal. Liga Națională (etapa 3), 18 septembrie, ora 18:00: CSU Suceava – Dinamo

Handbal. Liga Campionilor (etapa 2), 22 septembrie, ora 19:30: Abanca Ademar Leon – Dinamo

Rugby. Superliga CEC Bank (etapa 3), 22 septembrie, ora 11:00: Dinamo – Universitatea Cluj Napoca. Stadion Florea Dumitrache – Dinamo

Canotaj. Campionatele Naționale de seniori și tineret, 18-19 septembrie, Snagov

Judo. Campionatele Mondiale de seniori, 20-27 septembrie, Baku (Azerbaidjan)

Lupte. Campionatele Mondiale de juniori, 17-23 septembrie, Trnava (Slovacia)

Lupte. Turneul internațional Ion Cornianu – Ladislau Simon, seniori, 20-23 septembrie, Sala Polivalentă București

Sărituri cu schiurile. Cupă Mondială Grand Prix, seniori, 20-24 septembrie, Râșnov