Home Polo Polo - Superliga, 2013-2014, finala mică. Obiectiv îndeplinit

Polo - Superliga, 2013-2014, finala mică. Obiectiv îndeplinit

Un articol de Alexandru Enciu (foto – Mihai Neacșu)

Meciul 5: Sportul Studențesc – Dinamo 5-6 (2-1, 1-1, 1-3, 1-1). Scor general: 2-3

Polo__10.jpgPoloiștii de la Dinamo au cucerit medaliile de bronz în ediția 2013-2014 a Superligii, după ce s-au impus în meciul decisiv cu Sportul Studențesc, scor 6-5. Acumulând cea de a treia victorie din cele cinci partide ale finalei mici, jucătorii clubului din Șoseaua Ștefan cel Mare și-au îndeplinit obiectivul, acesta fiind o clasare pe podium. Pentru dinamoviști, sezonul a fost unul dificil, cu schimbări la nivelul băncii tehnice, dar și cu unele accidentări, care au afectat potențialul echipei în special pe finalul campionatului. Cu atât mai mult trebuie apreciate medaliile de bronz.

Meciul cinci al finalei mici, disputat miercuri în Bazinul Floreasca din Capitală, cu Sportul Studențesc în postura de gazdă, a fost extrem de disputat, așa cum au fost și cele patru dispute anterioare. Markoch a deschis scorul pentru ”studenți”, în chiar debutul primei reprize, la finalul primei superiorități de care au beneficiat. Alex Matei a avut șansa egalului, însă a ratat un penalty cu 1:50 înainte de prima pauză. Oanță a majorat scorul pentru Sportul, 2-0, la o situație aproape similară cu cea din care s-a marcat prima dată, iar Petru Ianc a punctat prima oară pentru Dinamo chiar în finalul primei reprize, în superiotate.

Repriza a doua a fost egală. Mai întâi a marcat Cătălin Stan (3-1 pentru Sportul), iar mai apoi a redus din handicap Szilard (3-2), ambii din situații de om în plus. După pauza mare, ”studenții” s-au desprins la două goluri, prin reușita lui Adrian Stan, însă a venit un recital dinamovist: apărare excelentă cu intervenții foarte bune ale lui Dragoș Stoenescu și un atac devastator concretizat prin trei goluri: Enescu, Szilard și Alex Matei.

În ultima repriză, Dinamo s-a desprins pentru prima dată la două goluri, prin George Georgescu (sacrificiu admirabil din partea veteranului dinamovist, care a jucat deși nu era refăcut sută la sută!). Într-un final incandescent, Sportul nu a reușit decât să reducă din handicap. Dinamo s-a impus cu 6-5 și a dat frâu bucuriei. Alex Matei (78 de goluri) a primit trofeul acordat golgheterului ediției de campionat.

Robert Fiereșteanu, antrenor Dinamo: ”Vreau să-i felicit pe toți băieții, medaliile sunt rodul muncii lor. Chiar dacă am fi pierdut finala mică ar fi fost un mare câștig faptul că au jucat toți tinerii. Pentru secția de polo, clasarea pe podium este un rezultat notabil”.

Andrei Iosep, inter/extremă dreapta: ”Toată lumea e fericită pentru acest loc trei, care a fost obiectivul nostru, începând cu luna decembrie. Atunci s-a schimbat obiectivul, inițial ne propusesem finala. Locul trei l-am obținut destul de greu, dar consider eu pe deplin meritat pentru că acum, în play-off, am evoluat mai bine la Sportul Studențesc. Referitor la meci, încă o dată o evoluție extraordinară a lui Dragoș Stoenescu și toți băieții s-au mobilizat foarte bine. Cheia victoriilor noastre a fost apărarea. Am primit foarte puține goluri, iar la nivelul acesta dacă primești patru-cinci goluri pe meci ești obligat să câștigi. Consider că trebuia să câștigăm toate meciurile, ținând cont că am primit atât de puține goluri. Nu trebuia să ajungem aici. Dar e bine când totul se termină cu bine”.

Polo__12.jpgDragoș Stoenescu, portar: ”Un sezon greu. Am stat tot campionatul pe locul patru, dar știți cum se spune, cine râde la urmă râde mai bine. Am terminat pe trei, după o finală mică așa cum n-am avut niciodată. S-au jucat toate cele cinci meciuri, s-a ajuns și la penaltyuri de departajare. Greu, foarte greu, presiune foarte mare pe umerii unor jucători cu experiență de la Dinamo. Inclusiv pe umerii mei. Niște meciuri nu atât de grele, cât cu o încărcătură psihică foarte mare și poate asta te doboară. Pentru secția de polo de la Dinamo rezultatul e bun. Nu ne-am putut apropia de Oradea și de Steaua, care au făcut unele investiții, au bazin, dar sperăm că și noi, după ce vom avea bazin acoperit, să ne formăm o echipă din ce în ce mai tare. Trebuie răbdare, să nu pripim, să nu ne dorim rezultate imediat și eu spun că Dinamo poate să fie acolo unde a mai fost. Eu în primii ani când am jucat la seniori am luat patru titluri și sper să mai apuc să mai fiu campion o dată”.

Polo__11.jpgAlex Matei, inter/extremă stânga: ”A fost un campionat lung, cu un format nou, surprinzător și pentru noi. Avem mulți tineri în echipă, ne-am adaptat destul de greu între noi, dar am dat dovadă de caracter pe final și pe această cale vreau să le mulțumesc băieților din echipă, de la primul până la ultimul, chiar și celor care nu au jucat. Au fost toți alături unul de celălalt și au dat dovadă că sunt o echipă adevărată. Pe mai departe, sper să punem bazele unui proiect foarte frumos. Eu vreau să văd câți mai mulți tineri la echipă, cât mai mulți copii la antrenament, care să învețe și din rândurile cărora să putem forma o echipă puternică în sezoanele viitoare. Nimic nu se va face peste noapte, e clar că nu vom putea să reușim să luăm campionatul din prima, dar vom încerca. Fiți siguri că celelalte cluburi au observat că Dinamo este o echipă și este în primul rând formată din caractere foarte puternice”.

CS Dinamo, 30 aprilie 2014, ora 2330

Săptămâna 25-31 martie 2024

Handbal. EHF European League, play-off (meci tur), marți 26 martie, ora 19:45: Dinamo – Bjerringbro-Silkeborg (Danemarca). Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), miercuri 27 martie, ora 18:00 SCMU Craiova – Dinamo. În cazul în care Craiova câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, ora 18:00, în Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 13), miercuri 27 martie, ora 20:30: Dinamo – Hello Sport. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), joi 28 martie, ora 17:00: Dinamo – CSM Volei Alba Blaj. În cazul în care Dinamo câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, la Blaj

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 1), vineri 29 martie, ora 15:00: CS Dinamo – SCM Dunărea Giurgiu. Stadion Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 27), vineri 29 martie, ora 18:00: CSM CSU Oradea - Dinamo

Rugby. Cupa României (semifinală), sâmbătă 30 martie, ora 13:00: Dinamo – CSM Știința Baia Mare. Stadion Florea Dumitrache Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 3), dumimnică, 31 martie, ora 18:00: Dinamo - SCMU Craiova. Sala Dinamo

În data de 27 martie a.c., pista de atletism din Complexul Sportiv Dinamo NU este disponibilă pentru public.

Sâmbătă, 30 martie a.c., bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo NU este disponibil pentru public.