Home Rugby

Rugby

Rugby – Etapa a XII-a a Superligii

R31Ştiinta Baia Mare – Dinamo Bucureşti: 45 - 15

Etapa a XII-a a Superligii de rugby a programat weekendul trecut, meciul dintre Ştiinţa Baia Mare – ocupanta primului loc al clasamentului -  şi Dinamo Bucureşti, locul 5.

În fata propiilor spectatori, campioana a vrut să demonstreze că nu degeaba ocupă primul loc în campionat, şi a reuşit. Pentru Dinamo a înscris Bărbuliceanu, din lovitură de pedeapsă, în minutele: 21, 37, 43 şi 53. În minutul 42, Năstase a reuşit un eseu.

Mai sunt de jucat doar 2 etape înaintea play-off-ului iar configuraţia clasamentului pare a se apropia de forma finală, echipele consolidând-şi poziţiile ocupate.

RUGBY – Superliga, etapa a XI-a

Dinamo –Steaua 6-14 (6-6)

Rugby_01Derbyul acestei etape s-a consumat fără faze spectaculoase, ambele formații dorindu-și victoria în egală măsură.

Dinamo a început mai bine iar în minutul 6 al partidei a transformat o încercare prin jucătorul cu numărul 15 - Octavian Nițu. Steaua însă a reușit egalarea destul de repede, stelistul Vlaicu transformând la rândul său o lovitură de pedeapsă. După două ratări ale aceluiași Nițu, Dinamo ia dinnou conducerea prin Bărbuliceanu: 6-3 în urma unei lovituri de pedeapsă transformate de dinamovist. În ultimul minut al primei reprize, același Vlaicu aduce egalarea pentru Steaua, echipele intrând la cabine la egalitate: 6-6.

În repriza a doua a fost o luptă surdă, mai mult la mijlocul terenului. Când mai erau câteva minute de joc steliștii reușesc să ia conducerea printr-o lovitură de picior norocoasă a internaționalului Dumbravă. Dinamovistii s-au aruncat în atac dar, cum se întâmplă în asemenea situații, steliștii au reușit să speculeze lipsa de concentrare în defensivă și reușesc o încercare iar partida se încheie cu scorul de 14-6 pentru Steaua.

La finalul jocului nu putem spune că una dintre echipe a fost evident mai bună, jocul fiind – în ansamblu – unul echilibrat, cu excepția ultimelor minute ale partidei când echilibrul s-a rupt, din păcate, în favoarea steliștilor.

Mai avem, totuși, 3 etape de campionat înaintea play-off-ului, suficiente pentru ca Dinamo  să-i ia locul Timișoarei în „Careul de ași”, dacă jucătorii vor reuşi să se mobilizeze iar Demci va găsi soluţii la problemele din jocul echipei.

Rugby

Transfer important pentru echipa de rugby a Clubului dinamovist

R_022Cu puțin timp înaintea debutului etapelor de toamnă ale campionatului național de rugby, Clubul Sportiv Dinamo București anunță transferul jucătorului Cătălin Nicolae de la Rugby Club Farul Constanța.

Această mutare s-a efectuat odată cu revenirea în țară, din Noua Zeelandă, unde jucătorul de pe linia de ”trei sferturi” a participat alături de echipa națională de rugby a României, la Campionatul Mondial de Rugby.

Nicolae a adunat până în prezent 24 de selecții pentru echipa “stejarilor”, iar pe plan intern a evoluat la echipe de top din campionatul românesc.  După un scurt periplu la echipa de la malul Mării, unde nu a reușit să se acomodeze pe deplin, Nicolae revine sub culorile alb – roșii, într-un moment propice, chiar înaintea eternului derby din sportul românesc: Dinamo – Steaua.

“Ne bucură revenirea lui Cătălin sub culorile Clubului nostru și sunt sigură că experiența și valoarea lui vor contribui la creșterea calității jocului echipei noastre de rugby, într-un moment în care avem nevoie de concentrare și mobilizare pentru a ocupa un loc care să ne asigure calificarea în semifinalele campionatului” a declarat astăzi, 7 octombrie, doamna Elisabeta Lipă, Președintele C.S. Dinamo București.

Rugby – Cupa României

Dinamo București - R.C.M. Timișoara  12-20

DT3115010Meci strâns, ieri - 1 octombrie - la Brașov, unde s-a desfășurat semifinala Cupei României la rugby, între Dinamo și R.C.M. Timișoara. S-au înscris puține puncte între 2 echipe care și-au disputat cu dârzenie calificarea pentru finala din 3 decembrie.

Dinamo, câștigătoare de 9 ori a Cupei României, nu a putut trece de puternica echipă din Timișoara ale cărei ambiții la event în acest sezon par a fi destul de realiste. Dinamoviștii nu au mai reușit un joc la fel de bun ca în meciurile precedente și au ratat calificarea în finala care va fi disputată între R.C.M. Timișoara și C.S.M. Baia Mare - de departe cea mai bună echipă din campionat la acest moment.

Pentru Dinamo însă, confruntarea cu timișorenii nu se încheie aici, în acest sezon. În Superligă cele două echipe sunt despărțite doar de 4 puncte și se află la doar un loc distanță, diferență care înseamnă participarea – sau nu – în semifinalele campionatului. Ele se vor confrunta, indirect, pe parcursul celor 4 etape care au mai rămas și, direct, în chiar ultima etapă din 12 noiembrie, la Timișoara.

Așadar Dinamo are șansa unei revanșe care ar putea fi chiar mai importantă decât calificarea în finala Cupei României iar puterea ei de joc ne dă speranțe pentru această ultimă parte a sezonului competițional. Suntem convinși că echipa tehnică condusă de Ștefan Demci va fi capabilă să găsească soluțiile prin care Dinamo să confirme palmaresul impresionant acumulat de-a lungul istoriei sale.

Rugby - Cupa României: Dinamo Bucureşti - Farul Constanţa 36-20

DC22Reuşită excepţională a rugbyştilor dinamovişti în faţa puternicei echipe constănţene, sâmbătă, în sferturile de finală ale Cupei României, având în vedere că nu este usor să joci cu Farul nici în meciuri amicale, dar să mai joci şi într-o competiţie care este un obiectiv pentru orice echipă din primele trei-patru ale campionatului naţional.

După victoria categorică din weekend, Dinamo ajunge în faza semifinalelor Cupei României, alături de CSM Bucureşti, Timişoara şi Baia Mare. Azi echipele semifinaliste îşi vor afla adversarele iar sâmbăta viitoare se vor confrunta pentru calificarea în marea finală.

Dinamo, cu o echipă tânără, începe să joace pe zi ce trece mai bine şi anunţă, prin jocul pe care îl prestează, că este capabilă să se bată până la ultimul meci, atât pentru Campionat cât şi pentru Cupă.

Veniţi la meciurile dinamoviştilor şi o să vă convingeţi de valoarea şi potenţialul acestei echipe de care se leagă multe dintre speranţele noastre.