Home Rugby RUGBY – SuperLiga CEC Bank 2012, Etapa a III-a

RUGBY – SuperLiga CEC Bank 2012, Etapa a III-a

Di__001Derby: Dinamo – Steaua: 31-23 (10-6)

Meci așteptat cu emoție duminică, 22 aprilie, în cadrul etapei a 3-a a Superligii, atât de staful tehnic al echipei Dinamo, cât și de fidelii susținători ai rugbyștilor dinamoviști care, în paranteză fie spus, fie vreme frumoasă, fie ploaie, în Ștefan cel Mare sau pe Ghencea, vin să-și vadă și să-și încurajeze favoriții, dar în primul rând vin pentru spectacol.

Cu privire la această partidă, ar fi de remarcat, în primul rând, sportivitatea ambelor echipe, cu toate că meciul a fost unul tensionat, atât antrenorul Demci cât și profesorul Mot punând accentul mai ales pe partea spectaculară a partidei. Steaua venea de pe pozitia echipei neînvinse în acest debut de campionat, cu un joc legat și bazat pe atac. De partea cealaltă, Dinamo a venit după două înfrângeri, dintre care cea cu Farul a fost destul de nedreaptă, având în vedere desfășurarea jocului. Dinamo a început mai bine iar în minutul 20 a înscris un eseu și a reușit și transformarea, luând conducerea cu 7-0.

Până la pauză a fost un meci de uzură, Steaua reușind două lovituri de pedeapsă în timp ce Dinamo doar una așa că scorul primei reprize a fost 10-6 în favoarea băieților noștri.

Repriza a doua a început mai bine pentru elevii profesorului Mot și, după numai 5 minute, steliștii reușesc o încercare și iau conducerea cu 11-10. Se joacă la mână pe atac iar dinamoviștii, mai hotărâți, reușesc un eseu în minutul 12 al reprizei secunde. Astfel, scorul devine 17-11 pentru Dinamo și, așa cum se întâmplă în astfel de situații pe atacul steliștilor, Dinamo mai reușește o încercare ducând scorul la 24-11.

Steaua s-a aruncat în atac și a redus din scor printr-un nou eseu: 24-18. Meciul se încheie cu cele două echipe forțând obţinerea victoriei, ambele reușind să înscrie.  Scorul final: 31-23 și nimeni nu poate să conteste superioritatea unei echipe care chiar și-a dorit să câștige acest derby spectaculos.

Antrenorul Solomie ne declara, la final, că nu poate remarca un jucător sau altul. Suntem de acord cu el, dar parcă micuţul Căplescu a fost acolo unde trebuia când a fost mai mare nevoie de el, dar facem această remarcă doar aşa, ca să nu spunem că nu a existat şi un jucător care să fie în mod special evidenţiat.

Toată echipa avea nevoie de această victorie în faţa ocupantei locului I al clasamentului iar de acum aşteptăm să vedem un Dinamo care se luptă pentru un loc pe podiumul campionatului.

Autorul articolului şi foto: Mihai Neacşu - CS Dinamo, 22 aprilie, ora 2200

Săptămâna 25-31 martie 2024

Handbal. EHF European League, play-off (meci tur), marți 26 martie, ora 19:45: Dinamo – Bjerringbro-Silkeborg (Danemarca). Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), miercuri 27 martie, ora 18:00 SCMU Craiova – Dinamo. În cazul în care Craiova câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, ora 18:00, în Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 13), miercuri 27 martie, ora 20:30: Dinamo – Hello Sport. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), joi 28 martie, ora 17:00: Dinamo – CSM Volei Alba Blaj. În cazul în care Dinamo câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, la Blaj

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 1), vineri 29 martie, ora 15:00: CS Dinamo – SCM Dunărea Giurgiu. Stadion Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 27), vineri 29 martie, ora 18:00: CSM CSU Oradea - Dinamo

Rugby. Cupa României (semifinală), sâmbătă 30 martie, ora 13:00: Dinamo – CSM Știința Baia Mare. Stadion Arcul de Triumf

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 3), dumimnică, 31 martie, ora 18:00: Dinamo - SCMU Craiova. Sala Dinamo

În data de 27 martie a.c., pista de atletism din Complexul Sportiv Dinamo NU este disponibilă pentru public.

Sâmbătă, 30 martie a.c., bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo NU este disponibil pentru public.