Home Rugby Rugby - Superliga CEC Bank: play-out, finala

Rugby - Superliga CEC Bank: play-out, finala

Dinamo București - CSM București: 24-36 (10-19)

Rugby_01Dinamo a pierdut finala play-out-ului Superligii CEC Bank 2012, în fața CSM-ului, în partida desfășurată sâmbătă, 6 octombrie, în complexul de rugby Arcul de Triumf.

Doar în primele minute ale întâlnirii scorul s-a păstrat în limitele echilibrului. În minutul 3, CSM-ul a deschis scorul printr-o lovitură de pedeapsă transformată de Andrei Filip și, imediat, la doar cinci minute distanță, Daniel Stătulescu egalează pentru Dinamo: 3-3. În minutul 15, CSM –ul preia conducerea cu  6-3, printr-un drobgol iar până la finalul partidei păstrează inițiativa atât în joc, cât și pe tabelă.

Dinamoviștii, cu accidentări importante în lot – Tamba, Bărbuliceanu, Rațiu, Mamoc, Adăscăliței – nu au reușit să mai repete evoluțiile bune de până acum, nu au mai avut nici limpezime, nici forța din gramadă care erau armele elevilor antrenorului Demci.

Campionatul se încheie cu Dinamo pe locul șase, dar cu mulți tineri lansați în arena primei divizii și la loturile naționale, fiind posibil ca Petru Tamba să ajungă la o mare echipa din Marea Britanie. În aceste condiții, putem spune că munca antrenorilor dinamoviști a fost utilă.

Fără să fim partizanii unei atitudini de suficiență, trebuie să acceptam că Dinamo a funcționat la un regim de avarie, cu un lot restrâns și format din foarte mulți jucători tineri. Dinamo a demonstrat că se poate și numai cu jucători autohtoni, tineri, și nu putem să nu ne întrebăm cum ar fi campionatul nostru cu investiții numai în astfel de jucători.

Urmează să înceapă campionatul de rugby în 7, un alt fel de rugby, poate mai spectaculos, care însă va fi sport olimpic din 2016.

Autorul articolului și foto: Mihai Neacșu – CS Dinamo, 7 octombrie, ora 2045