Home Tenis de câmp

Tenis de câmp

tecau-rojerHoria Tecău (România) şi Jean Julien Rojer (Olanda) au câştigat sâmbătă turneul ATP 250 de la Geneva (Elveţia), după ce au trecut în finala probei de dublu de columbienii Juan Sebastian Cabal şi Robert Farah, scor 2-6, 7-6(9), 10-6. Meciul a durat două ore. Tecău şi Rojer au cucerit al doilea trofeu al sezonului, după cel de la Dubai. Turneul de la Geneva este deţinut de Ion Ţiriac.

Citeşte mai mult... [Tenis. Vicecampionul olimpic Horia Tecau (CS Dinamo), victorie la turneul ATP de la Geneva in proba de dublu]

Tenis. Florin Mergea, invingator la Turneul ATP 500 de la Barcelona!

mergeaVictorie mare pentru tenismanul dinamovist Florin Mergea. Vicecampionul olimpic de la Rio a câștigat duminică, alături de perechea sa de la dublu, Aisam Qureshi (Pakistan), finala turneului ATP 500 de la Barcelona, după victoria cu Petzschnner/Peya, scor 6-4, 6-3. Acesta este al șaptelea titlu ATP la dublu pentru Mergea și primul de anul acesta.

Citeşte mai mult... [Tenis. Florin Mergea, invingator la Turneul ATP 500 de la Barcelona!]

Jianu8Tenismanul dinamovist Filip Jianu a reușit o performanță deosebită la finele săptămânii trecute, când și-a trecut în cont un trofeu ce nu este accesibil decât în condiții speciale unui jucător de 15 ani. Jianu s-a impus la turneul ITF G2 (de gradul 2) de la Plovdiv, unde a ajuns pe tabloul principal venit din calificări. Filip nu a pierdut nici măcar un set!

Citeşte mai mult... [Tenis. Performanta pentru Filip Jianu (15 ani): victorie la turneul ITF G2 de la Plovdiv]

Tenis. Horia Tecau, primul trofeu din 2017: victorie la Dubai

campioniidubaiVicecampionul olimpic Horia Tecău (CS Dinamo) și olandezul Jean Julien Rojer au câştigat, sâmbătă, finala de dublu a turneului de la Dubai. Tecău (32 de ani) își trece astfel în cont primul trofeu din 2017, la distanță de zece luni de la anterioara victorie într-un turneu. Tecău și Rojer s-au impus cu 4-6, 6-3, 10-3 în finala disputată cu Rohan Bopanna (India) /Marcin Matkowski (Polonia)

Citeşte mai mult... [Tenis. Horia Tecau, primul trofeu din 2017: victorie la Dubai]

Tenis. Filip Jianu - campion la Nationalele de iarna U16

jianu_CN_de_iarna_2017Dinamovistul Filip Jianu și-a mai trecut în cont un titlu de campion național. Considerat unul dintre cei mai talentați jucători români ai tinerei generații, Jianu s-a impus la Naționalele de iarnă U16, după o finală disputată în compania principalului favorit, Cezar Crețu (TC București). Filip s-a impus în trei seturi, 1-6, 7-6(2), 6-3. Jianu va împlini 16 ani abia în luna septembrie.

Citeşte mai mult... [Tenis. Filip Jianu - campion la Nationalele de iarna U16]

Pagina 10 din 20

Program competițional 14-20 octombrie 2019

Handbal. Liga Natională (etapa 8), 16 octombrie, ora 18:25: Steaua – Dinamo. Sala Concordia (Chiajna)

Handbal. Liga Campionilor (etapa 5), 20 octombrie, ora 17:00: Orlen Wisla Plock - Dinamo

Baschet. Liga Națională (etapa 1), 14 octombrie, ora 17:30: Dinamo – U BT Cluj

Baschet. Liga Națională (etapa 2), 18 octombrie, ora 19:45: CSM CSU Oradea - Dinamo

Polo. Liga Națională (Turneul – I), 17-20 octombrie, Brașov

Volei masculin. Divizia A1 ( etapa 2), 19 octombrie, ora 13:30: Unirea Dej - Dinamo

Box. Campionatul Național de seniori, 14-20 octombrie, Tg. Mureș

Gimnastică. Campionatul Național de juniori I, II, III, 17-20 octombrie, Ploiești

Haltere. Campionatul European de juniori I și tineret, 14-29 octombrie, București

Șah. Open Internaţional „Bitcoin”, seniori-juniori, 19-20 octombrie, Bucureşti. Open Internaţional, 17-20 octombrie, Tg.Mureş

Schi Sărituri. Campionatul Naţional de vară, 18-20 octombrie, Râşnov

În zilele de 26 și 27 octombrie, Bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu va găzduit competiția internațională de înot ”Cupa Andrei Nicolescu - ediția a III-a”. În cele două zile sus-menționate nu se vor organiza activități de inițiere și agrement la înot.