Home Tenis de câmp

Tenis de câmp

Tenis. David Nicholas Ionel, medalie de argint la FOTE

Ionel_David_NicholasJucătorul dinamovist David Nicholas Ionel (14 ani) a cucerit medalia de argint la Festivalul Olimpic al Tineretului European de la Gyor (Ungaria). Jucătorul antrenat de Constantin Cosmescu a cedat în finala disputată cu italianul L. Rottoli, după un meci pe muchie de cuțit. Nicholas a câștigat primul set cu 6-2, dar le-a cedat pe următoarele două la tie-break, 6-7 (7), 6-7 (2). Ionel a avut cinci mingi de meci.

Citeşte mai mult... [Tenis. David Nicholas Ionel, medalie de argint la FOTE]

Tenis. David Nicholas Ionel, in finala de simplu de la FOTE

Ionel_David_NicholasTenismanul dinamovist David Nicholas Ionel (14 ani) a reușit o performanță de excepție la Festivalul Olimpic al Tineretului European, competiție multi-sport care se desfășoară la Gyor, în Ungaria. Fără a se afla printre favoriții turneului, Ionel s-a calificat în finala probei de simplu, după o serie de cinci victorii. În ultimul act, el îl va întâlni pe italianul L. Rotolli.

Citeşte mai mult... [Tenis. David Nicholas Ionel, in finala de simplu de la FOTE]

tecau-rojerHoria Tecău (România) şi Jean Julien Rojer (Olanda) au câştigat sâmbătă turneul ATP 250 de la Geneva (Elveţia), după ce au trecut în finala probei de dublu de columbienii Juan Sebastian Cabal şi Robert Farah, scor 2-6, 7-6(9), 10-6. Meciul a durat două ore. Tecău şi Rojer au cucerit al doilea trofeu al sezonului, după cel de la Dubai. Turneul de la Geneva este deţinut de Ion Ţiriac.

Citeşte mai mult... [Tenis. Vicecampionul olimpic Horia Tecau (CS Dinamo), victorie la turneul ATP de la Geneva in proba de dublu]

Tenis. Florin Mergea, invingator la Turneul ATP 500 de la Barcelona!

mergeaVictorie mare pentru tenismanul dinamovist Florin Mergea. Vicecampionul olimpic de la Rio a câștigat duminică, alături de perechea sa de la dublu, Aisam Qureshi (Pakistan), finala turneului ATP 500 de la Barcelona, după victoria cu Petzschnner/Peya, scor 6-4, 6-3. Acesta este al șaptelea titlu ATP la dublu pentru Mergea și primul de anul acesta.

Citeşte mai mult... [Tenis. Florin Mergea, invingator la Turneul ATP 500 de la Barcelona!]

Jianu8Tenismanul dinamovist Filip Jianu a reușit o performanță deosebită la finele săptămânii trecute, când și-a trecut în cont un trofeu ce nu este accesibil decât în condiții speciale unui jucător de 15 ani. Jianu s-a impus la turneul ITF G2 (de gradul 2) de la Plovdiv, unde a ajuns pe tabloul principal venit din calificări. Filip nu a pierdut nici măcar un set!

Citeşte mai mult... [Tenis. Performanta pentru Filip Jianu (15 ani): victorie la turneul ITF G2 de la Plovdiv]

Pagina 7 din 18

Săptămâna 14-20 ianuarie 2019

Polo. Cupa României (turneu), 17-19 ianuarie, Bazinul Ghencea. Joi, 17 ianuarie, sferturi de finală, ora 20:30: Dinamo – Rapid

Polo. Campionatul Național de junioare (turneu), 18-20 ianuarie, București

Volei feminin. Cupa României (sferturi, manșă unică), 16 ianuarie, ora 17:30: Dinamo – CSM Târgoviște. Sala Dinamo

Volei masculin. Cupa României (sferturi, manșă unică), 20 ianuarie, ora 12:00: Dinamo – Steaua. Sala Dinamo

Scrimă. Campionatele Naționale de juniori - spadă, 16-19 ianuarie, București