Home Tenis de câmp

Tenis de câmp

Tenis. Deplângem dispariția prematură a marii campioane Florența Mihai

F4__1978_Florenta__Mihai__02Clubul Sportiv Dinamo București deplânge, alături de întreg sportul românesc, dispariția prematură a FLORENȚEI MIHAI, nume emblematic pentru tenisul tricolor și dinamovist. Prima finalistă a României în turneul de simplu de la Roland Garros (ediția 1977) a decedat astăzi, 14 octombrie, în urma unei boli incurabile, la vârsta de 60 de ani. "Este o pierderea grea pentru tenisul românesc. Toţi am pierdut în primul rând o mare prietenă. Florenţa Mihai a fost o mare campioană", a declarat George Cosac, preşedintele FR de Tenis, vicepreședinte al CS Dinamo.

Citeşte mai mult... [Tenis. Deplângem dispariția prematură a marii campioane Florența Mihai]

Tenis. Filip Jianu a câștigat Mastersul juniorilor 2015 la categoria U14

Filip_Jianu_04Tenismanul dinamovist Filip Jianu a câștigat cel mai important turneu al al anului la juniori U14, Mastersul de la Reggio Calabria (Italia). La această competiție au participat cei mai buni opt jucători la fiecare categorie de vârstă, pe aceleași principii de calificarea ca și la turneul campionilor din circuitele profesioniste de la seniori. Grație acestui rezultat, Filip Jianu are șanse mari să devină lider în Tennis Europe Junior Tour Ranking (U14).

Citeşte mai mult... [Tenis. Filip Jianu a câștigat Mastersul juniorilor 2015 la categoria U14]

Tenis. Dinamo, patru titluri din cinci posibile la Naționalele de seniori

medaliati_individualCentrul Național de Tenis din București a găzduit, în perioada 28 septembrie – 5 octombrie, Campionatele Naționale de seniori, competiție dominată net de jucătorii și jucătoarele de la CS Dinamo. La finalul întrecerilor, patru titluri din cinci posibile au fost cucerite de dinamoviști. Performera a fost Gabriela Ruse, care s-a impus la simplu, la dublu și la mixt.

Citeşte mai mult... [Tenis. Dinamo, patru titluri din cinci posibile la Naționalele de seniori]

Tenis. Filip Jianu, finalist la Hitec Bouneveg Junior Open

Jianu8Deși nu a împlinit încă 14 ani, tenismanul dinamovist Filip Jianu a participat săptămâna trecută la competiția juniorilor de 16 ani din cadrul turneului Hitec Bouneveg Junior Open (Luxemburg, categoria 3). Desemnat cap de serie numărul 1, Filip Jianu a ajuns până în finala turneului, unde a cedat în două seturi în fața favoritului nr. 3, germanul Noel Hartzeheim, scorul 6-2, 7-5.

Până în finală, tenismanul antrenat de Constantin Cosmescu a învins patru jucători din Germania: Julius Bastian 6-2, 6-2, Noah Thurner 6-0, 6-1, Oliver Tobisch 4-6, 6-3, 7-5 și Maximiliam Becker 6-3, 6-4.

CS Dinamo, 19 august 2015, ora 10:30

Tenis. Nicolae Frunză, argint european cu naționala U18 a României

06_august_frunza_tenisTenismanul dinamovist Nicolae Frunză a devenit vicecampion european cu naționala U18 a României, la turneul final desfășurat în perioada 3-5 august în Franța, la La Rochelle. Din echipa României au mai făcut parte Bogdan Borza și Călin Manda, antrenor fiind Ionuț Moldovan. Echipa României s-a calificat la turneul final după ce a câștigat grupa de la Piestany (Slovacia): 3-0 cu Republica Moldova, 2-1 cu Germania în semifinale și 2-1 în ultimul act cu Slovacia. Slovacii și-au luat însă revanșa la finala din Franța.

Nicolae Frunză (al doilea din dreapta) este vicecampion european

Citeşte mai mult... [Tenis. Nicolae Frunză, argint european cu naționala U18 a României]

Pagina 18 din 22

<< Început < Anterior 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Următor > Sfârşit >>

Săptămâna 17-23 februarie 2020

Handbal. Liga Campionilor, barajul pentru optimile de finală (tur), 22 februarie, ora 18:30 (20:30 – la București): Sporting Lisabona – Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 17), 22 februarie, ora 12:00: Dinamo – CSM Câmpia Turzii. Sala Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 20), 22 februarie, ora 14:00: Dinamo – FC Argeș Pitești. Sala Dinamo

Polo. Campionatul Național feminin, turneul II, 21-23 februarie, Bazinul Floreasca

Atletism. Campionatul Național Under 20, 21-22 februarie, București

Judo. Campionatul Național U18, 21-23 februarie, Deva

Judo. Grand Prix Duesseldorf, 21-23 februarie, Germania

Karate. Transilvania Open, 21-22 februarie, Cluj-Napoca