Home Tenis de câmp

Tenis de câmp

Tenis. CN de vară - U14. Filip Jianu, campion la simplu și la dublu

T_Jianu.jpgTenismanul dinamovist Filip Jianu și-a reconfirmat valoarea la Campionatele Naționale de vară - U14, competiție găzduită de As Club Politehnica din București. După evoluții foarte sigure, Filip a cucerit titlul național atât la simplu, cât și la dublu. Pe tabloul de simplu, Filip Jianu l-a învins în finală pe timișoreanul Nini Dică, la capătul unui meci strâns, scor 6-1, 6-7(5), 6-2. Cei doi finaliști de la simplu au făcut pereche la dublu, ei câștigând finala în fața cuplului Tudor Burduf/Teodor Ureche, scor 6-3, 7-5.

Citeşte mai mult... [Tenis. CN de vară - U14. Filip Jianu, campion la simplu și la dublu]

Tenis. Filip Jianu, campion la dublu la ”Petits As”

T_Jianu.jpgConsiderat o mare speranță a tenisului dinamovist, Filip Jianu (13 ani) și-a trecut în palmares unul dintre cele mai râvnite trofee de la nivelul vârstei sale. El s-a impus alături de timișoreanul Nini Dică în finala de la dublu a turneului Petits As, competiție numită și Campionatul Mondial de tenis al juniorilor de 12-14 ani. Turneul se desfășoară la Tarbes (Franța), începând cu 1982, și a avut la start toate numele mari ale tenisului din ultimele trei decenii. De pildă, în 2000 învingător la simplu a fost spaniolul Rafael Nadal.

Citeşte mai mult... [Tenis. Filip Jianu, campion la dublu la ”Petits As”]

Tenis. Alexandra Petric, campioană națională de iarnă la U12

Alexandra_petric_-_vlad_mosteanu_CN_U12_2015.jpgSecția de tenis a CS Dinamo București punctează a doua săptămână consecutiv la Campionatele Naționale individuale de iarnă. După titlul cucerit de Filip Jianu la U14, weekendul trecut a fost rândul Alexandrei Petric să încheie neînvinsă competiția de la U12. Întrecerile s-au desfășurat la Centrul Național de Tenis din București, iar palmaresul dinamovist a mai fost completat cu un loc trei la dublu-fete, obținut de Alexandra Petric și Vanessa Popa Teiușanu.

Citeşte mai mult... [Tenis. Alexandra Petric, campioană națională de iarnă la U12]

Tenis. Filip Jianu, campion și vicecampion la CN de iarnă U14

Un articol de Alexandru Enciu (foto - Mihai Neacșu)

T_Jianu.jpgPrimul titlu de campion național al anului 2015 în palmaresul Clubului Spotiv Dinamo a fost adus de o tânără speranță a tenisului românesc. Filip Jianu a devenit campion la dublu și vicecampion la simplu la Campionatele Naționale de iarnă – U14, desfășurate la București în cea de a doua săptămână a anului. Filip a cucerit titlul de la dublu alături de timișoreanul Nini Dică, jucătorul care l-a învins în finala de la simplu.

Citeşte mai mult... [Tenis. Filip Jianu, campion și vicecampion la CN de iarnă U14]