Home Tenis de câmp Tenis. Performanta pentru Filip Jianu (15 ani): victorie la turneul ITF G2 de la Plovdiv

Jianu8Tenismanul dinamovist Filip Jianu a reușit o performanță deosebită la finele săptămânii trecute, când și-a trecut în cont un trofeu ce nu este accesibil decât în condiții speciale unui jucător de 15 ani. Jianu s-a impus la turneul ITF G2 (de gradul 2) de la Plovdiv, unde a ajuns pe tabloul principal venit din calificări. Filip nu a pierdut nici măcar un set!

Jucătorii de 15 ani care câștigă, pe plan mondial, un turneu ITF G2 îi poți număra pe degetele de la o singură mână. La un turneu de grad 2, toți jucătorii de pe tabloul principal sunt din primii 200. La 15 ani este greu să prinzi un tablou de G2, darmite să câștigi competiția! Filip a intrat în calificările turneul de la Plovdiv, care face parte din  ITF juniors circuit U18, a învins tot, inclusiv în semifinală pe colegul său de la Dinamo, Vlad Dancu (generație 1999) și în finală pe favoritul numărul 1, Michael Vrbensky (locul 32 ITF / jucător născut în 1999). Filip va împlini 16 ani în septembrie.

Cele opt meciuri câștigate unul după celălalt i-au adus lui Filip Jianu o sută de puncte și un salt de tot cam atâtea locuri în clasamentul ITF. În clasamentul dat ieri publicității (24 aprilie 2017), el a ajuns pe locul 145.

Filip Jianu joacă în această săptămână la Mediaș, la un al turneu ITF G2.