Home Volei feminin Volei feminin. Divizia A1, etapa a 10-a. Victorie muncită cu Târgoviște

Volei feminin. Divizia A1, etapa a 10-a. Victorie muncită cu Târgoviște

Un articol de Alexandru Enciu (foto – Mihai Neacșu)

Dinamo Romprest – CSM Târgoviște 3-2 (25-18, 25-16, 23-25, 14-25, 15-13)

VF_02.jpgVoleibalistele de la Dinamo Romprest au obținut sâmbătă o victorie importantă, scor 3-2, în etapa a 10-a a Diviziei A1. Jucătoarele antrenate de Branko Gajic au primit, pe teren propriu, replica formației CSM Târgoviște, o echipă incomodă, care în urmă cu două runde câștigase la Bacău, în fața campioanei (scor 3-2). Înaintea meciului de sâmbătă, între Dinamo și Târgoviște era o diferență de numai două puncte în clasament, astfel că jocul avea o conotație aparte.

După cum a început partida se părea că jucătoarele în alb și roșu nu vor avea nicio problemă în a se impune. Extrem de motivate și cu procentaj foarte bun în toate compartimentele, dinamovistele și-au adjudecat primele două seturi la o diferență clară.

Actul cu numărul trei a fost foarte echilibrat. Dinamo a condus cu 13-11 și a fost la un pas de 14-11, însă arbitrii au judecat o minge discutabilă în favoarea oaspetelor, iar de acolo jocul s-a întors. CSM Târgoviște a preluat conducerea (20-18) și într-un final echilibrat, în care Dinamo a reușit să egaleze la 22, oaspetele au închis setul cu 25-23.

Setul patru a avut parte de suspans doar în prima parte. De la 9-9, dinamovistele au făcut nu mai puțin de 9 greșeli consecutive la preluare și la construcție, astfel că oaspetele s-au desprins decisiv (18-9). Setul era deja compromis, iar toată energia a fost păstrată pentru tie-break.

În setul scurt, Dinamo a început bine, cu un blocaj care a adus puncte importante. De la 7-5 pentru ”alb-roșii” s-a ajuns însă la 9-7 pentru Târgoviște, iar finalul a devenit dramatic. Soarta meciului s-a decis practic prin patru mingi câștigate consecutiv de Dinamo, de la scorul de 13-11 pentru Târgoviște. Serviciul bun al Anisovei, apărarea eficientă și atacurile lansare de Alida Marcovici și de Germanova au adus dinamovistelor victoria și, odată cu ea, două puncte importante în clasament.

Marian Ștefan (vicepreședinte CS Dinamo, team manager Dinamo Romprest): ”Tabela de la final este mincinoasă. Am avut meciul în mână și puteam să-l câștigăm cu 3-0. Nu mai vreau să vorbesc de arbitraj, dar în setul 3, la 13-11, ni s-a luat o minge. Nu pot să nu remarca faptul că toate mingile discutabile au fost judecate în defavoarea noastră. Victoria este victorie, le-am spus fetelor că meciul cel mai greu este cel de săptămâna viitoare, de la Târgu Mureș. Mergem în Turcia, pentru returul din 16-imile Challenge Cup, cu gândul de a face un rezultat bun”.

Dinamo Romprest are 23 de puncte în clasamentul Diviziei A1.

CS Dinamo, 13 decembrie 2014, ora 16:00