Home Volei feminin Volei feminin. Divizia A1, etapa a 10-a. Victorie muncită cu Târgoviște

Volei feminin. Divizia A1, etapa a 10-a. Victorie muncită cu Târgoviște

Un articol de Alexandru Enciu (foto – Mihai Neacșu)

Dinamo Romprest – CSM Târgoviște 3-2 (25-18, 25-16, 23-25, 14-25, 15-13)

VF_02.jpgVoleibalistele de la Dinamo Romprest au obținut sâmbătă o victorie importantă, scor 3-2, în etapa a 10-a a Diviziei A1. Jucătoarele antrenate de Branko Gajic au primit, pe teren propriu, replica formației CSM Târgoviște, o echipă incomodă, care în urmă cu două runde câștigase la Bacău, în fața campioanei (scor 3-2). Înaintea meciului de sâmbătă, între Dinamo și Târgoviște era o diferență de numai două puncte în clasament, astfel că jocul avea o conotație aparte.

După cum a început partida se părea că jucătoarele în alb și roșu nu vor avea nicio problemă în a se impune. Extrem de motivate și cu procentaj foarte bun în toate compartimentele, dinamovistele și-au adjudecat primele două seturi la o diferență clară.

Actul cu numărul trei a fost foarte echilibrat. Dinamo a condus cu 13-11 și a fost la un pas de 14-11, însă arbitrii au judecat o minge discutabilă în favoarea oaspetelor, iar de acolo jocul s-a întors. CSM Târgoviște a preluat conducerea (20-18) și într-un final echilibrat, în care Dinamo a reușit să egaleze la 22, oaspetele au închis setul cu 25-23.

Setul patru a avut parte de suspans doar în prima parte. De la 9-9, dinamovistele au făcut nu mai puțin de 9 greșeli consecutive la preluare și la construcție, astfel că oaspetele s-au desprins decisiv (18-9). Setul era deja compromis, iar toată energia a fost păstrată pentru tie-break.

În setul scurt, Dinamo a început bine, cu un blocaj care a adus puncte importante. De la 7-5 pentru ”alb-roșii” s-a ajuns însă la 9-7 pentru Târgoviște, iar finalul a devenit dramatic. Soarta meciului s-a decis practic prin patru mingi câștigate consecutiv de Dinamo, de la scorul de 13-11 pentru Târgoviște. Serviciul bun al Anisovei, apărarea eficientă și atacurile lansare de Alida Marcovici și de Germanova au adus dinamovistelor victoria și, odată cu ea, două puncte importante în clasament.

Marian Ștefan (vicepreședinte CS Dinamo, team manager Dinamo Romprest): ”Tabela de la final este mincinoasă. Am avut meciul în mână și puteam să-l câștigăm cu 3-0. Nu mai vreau să vorbesc de arbitraj, dar în setul 3, la 13-11, ni s-a luat o minge. Nu pot să nu remarca faptul că toate mingile discutabile au fost judecate în defavoarea noastră. Victoria este victorie, le-am spus fetelor că meciul cel mai greu este cel de săptămâna viitoare, de la Târgu Mureș. Mergem în Turcia, pentru returul din 16-imile Challenge Cup, cu gândul de a face un rezultat bun”.

Dinamo Romprest are 23 de puncte în clasamentul Diviziei A1.

CS Dinamo, 13 decembrie 2014, ora 16:00

Săptămâna 08-14 aprilie 2024

Fotbal. SuperLiga Romania, play-out (etapa 3), luni 8 aprilie, ora 20:30: Oțelul Galați – Dinamo 1948

Baschet. LNB Getica 95, play-off, sferturi de finală (meciurile 1 și 2), 10 aprilie și 12 aprilie (ora 19:00 în ambele zile): U BT Cluj Napoca – Dinamo. Se joacă sistem 3/5

Handbal. Liga Națională (etapa 21), miercuri 10 aprilie, ora 18:30: HC Buzău – Dinamo

Polo. Superliga, play-off semifinală (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 19:00: CSM Oradea – Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, semifinală 5-8 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 17:00: CSM București – Dinamo. Dacă Dinamo câștigă, meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, în Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, semifinală 1-4 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 18:00: Dinamo – Arcada Galați. Sala Dinamo. Dacă Dinamo câștigă meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, la Galați

Rugby. Liga Națională (etapa 1), sâmbătă 13 aprilie, ora 11:00: Dinamo – Rapid București. Stadion Florea Dumitrache Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 3), sâmbătă 13 aprilie, ora 17:00: CS Blejoi – CS Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 23), duminică 14 aprilie, ora 15:00: Potaissa Turda – Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 4), duminică 14 aprilie, ora 18:15: Dinamo 1948 – Poli Iași. Stadion Arcul de Triumf