Home Volei feminin Volei feminin. Sezonul 2014-2015, etapa 3. Duelul finalistelor

Volei feminin. Sezonul 2014-2015, etapa 3. Duelul finalistelor

Un articol de Alexandru Enciu (foto – Mihai Neacșu)

Dinamo Romprest - Știința Bacău 1-3 (18-25, 20-25, 25-19, 21-25)

VF_03.jpgEtapa a treia a Diviziei A1 la volei feminin a programat unul dintre cele mai așteptate dueluri ale sezonului, meciul dintre finalistele ediției trecute de campionat, Dinamo Romprest și Știința Bacău. La fel ca în confruntarea pentru titlu, balanța victoriei a înclinat spre echipa băcăuană, care s-a impus cu 3-1 (18, 20, -19, 21).

Meciul a avut loc în Sala Polivalentă Dinamo, iar trupa alb-roșie a început în formula Collar, Cărbuneanu, Marcovici, Badea, Germanova, Trombițaș - Manu (libero). Băcăuancele au pus primele trei puncte pe tabelă, dar Dinamo a revenit treptat în joc, în special prin atacurile în forță ale spaniolei Milagros Collar. S-a ajuns la un punct diferență în favoarea oaspetelor, 4-5 și 5-6, însă la primul time-out tehnic Bacăul s-a desprins la 8-5. A urmat o nouă perioadă bună pentru oaspete, care s-au distanțat la 11-6 și 13-8, însă Dinamo a revenit prin patru puncte câștigate consecutiv. Partida s-a strâns din nou, s-a jucat pe muchie de cuțit, cu puncte câștigate alternativ, însă de la 15-16, campioana a profitat de o perioadă favorabilă și s-a dus la 20-15, încheind ulterior conturile cu 25-18.

VF_01.jpgÎn prima repriză, antrenorul Ion Dobre a operat două modificări în lotul alb-roșu, introducându-le pe Anisova și pe Ana Maria Ștefan. În setul doi a intrat și coordonatoarea Kapelovies (în locul lui Trombițaș), iar în noua formulă jocul lui Dinamo a început să se schimbe în bine. Bacăul a câștigat și actul secund, cu 25-20, însă trupa alb-roșie a condus cu 9-6 și 14-12.

Setul trei a fost dominat clar de Dinamo. Cu Anisova și Collar bine puse în valoare (ucraineanca a punctat chiar dacă oaspetele au servit numai pe poziția ei, pentru a nu-i permite să atace), vicecampioana s-a desprins de la jumătate și a închis setul cu 25-19.

În setul patru s-a mers cap la cap până aproape de punctul 20. De acolo, oaspetele au fost un pic mai inspirate și s-au desprins decisiv, câștigând în final cu 25-21.

Prima confruntare stagională între Dinamo Romprest și Știința Bacău a revenit echipei mai sudate la momentul disputării jocului. Setul câștigat și echilibrul evident din finalul meciului dau speranțe echipei roș-albe pentru acest sezon competițional.

În etapa a patra, Dinamo Romprest se deplasează la Iași, pentru meciul cu Penicilina.

CS Dinamo, 24 octombrie 2014, ora 23:00

Săptămâna 08-14 aprilie 2024

Fotbal. SuperLiga Romania, play-out (etapa 3), luni 8 aprilie, ora 20:30: Oțelul Galați – Dinamo 1948

Baschet. LNB Getica 95, play-off, sferturi de finală (meciurile 1 și 2), 10 aprilie și 12 aprilie (ora 19:00 în ambele zile): U BT Cluj Napoca – Dinamo. Se joacă sistem 3/5

Handbal. Liga Națională (etapa 21), miercuri 10 aprilie, ora 18:30: HC Buzău – Dinamo

Polo. Superliga, play-off semifinală (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 19:00: CSM Oradea – Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, semifinală 5-8 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 17:00: CSM București – Dinamo. Dacă Dinamo câștigă, meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, în Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, semifinală 1-4 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 18:00: Dinamo – Arcada Galați. Sala Dinamo. Dacă Dinamo câștigă meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, la Galați

Rugby. Liga Națională (etapa 1), sâmbătă 13 aprilie, ora 11:00: Dinamo – Rapid București. Stadion Florea Dumitrache Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 3), sâmbătă 13 aprilie, ora 17:00: CS Blejoi – CS Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 23), duminică 14 aprilie, ora 15:00: Potaissa Turda – Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 4), duminică 14 aprilie, ora 18:15: Dinamo 1948 – Poli Iași. Stadion Arcul de Triumf