Home Volei masculin Volei masculin. Dinamo, la primul eșec în noul sezon competițional

Volei masculin. Dinamo, la primul eșec în noul sezon competițional

Divizia A1, etapa 6: Dinamo – SCMU Craiova 0-3 (23-25, 22-25, 18-25)

Mihalcea_cu_CraiovaDupă cinci victorii consecutive, voleibaliștii de la Dinamo au suferit sâmbătă prima înfrângere din noul sezon competițional. Eșecul a venit însă în fața unei echipe puternice, pretendentă la podium.

Meciul din etapa a șasea ar fi trebuit să aibe loc la Craiova, cu SCMU pe post de gazdă. Din motive de infrastructură, cele două cluburi au acceptat la turul să se desfășoare la București, iar returul la Craiova.

Voleibaliștilor de la Dinamo nu le-a ieșit mai nimic în joc, balanța fiind înclinată în favoarea oaspeților de erorile jucătorilor în alb-roșu.

Momentul psihologic s-a jucat pe finalul setului doi, unul dominat clar de Dinamo. De la scorul de 22-19 pentru trupa antrenată de Daniel Rădulescu, oaspeții au făcut șase puncte consecutive, câștigând și setul doi. Dinamo a acuzat șocul, iar setul trei a curs într-o singură direcție.

Dinamo a început în formula: Maicon, Mihalcea – centri, Cuk, Maia – secunzi, Pepic – universal, Despotovski – coordonator. Libero – Ivanov. Au mai jucat: Ionescu, Munoz și Mocanu. Cele mai multe puncte au fost reușite de Pepic – 12 și de Cuk – 11.